İso 16949 Belgesi

 

 

İso 16949 Kalite Yönetim Sistemi Otomobil Sektöründe üretici firmalar için gerekli olan mecburi bir belgelendirmedir.  İso 16949 Kalite Yönetim Sistemi Araçlar için geçerli olup Ulusal ve Uluslararası kabul görmüş ve İso Technical Committee-TC 176 isimli Teknik Komite tarafınca kurulmuştur.

 

 

 

İso 16949 Kalite Yönetim Sistemi Dünyaca ünlü FORD, CHRYSLER, GM gibi markaların hazırlamış olduğu QS9000, Almanya’ya ait VDA6.1 – İtalya’ya ait AVSQ – Fransa’ya ait EAQF kendine ait üretim ile ilgili standartlar da kendi içerinde barınmaktadır. İso 16949 Kalite Yönetim Sistemi Standartları Uluslararası Otomotiv Görev Gücü yani International Automotive Task Force isimli yetkili kuruluş, SO/TC 176 ve bütün otomotiv üreten firmaların uzmanları ve tüm buna bağlı ticari birliklerin katılımı ile oluşturulmuş, kabul görmüş ve gelişmeyi amaçlamıştır.

 

 

İso 16949 Belgesi nedir?

 

İso 16949 Belgesi nedir? İso 16949 Belgesi, İso 9001: 2008 ile bağlantılı olmasıyla beraber, otomotiv sektörü ile ilgili ürünlerin tasarımı aynı zamanda geliştirilmesi, üretimi, montajı ve servisi için tüm kalite yönetim sistemi gerekliliklerini tanımlar. İso 16949 Belgesi nedir? Üretim ile hizmet için tüketici (müşteri) tarafından belirlenmiş otomotiv parçaların üretildiği kuruluşlar için geçerlidir. İso 16949 Belgesi nedir? Sahada veya uzakta (tasarım, şirket ve dağıtım merkezleri gibi) destekleyici işlevler, siteyi destekledikleri gibi site denetiminin bir parçasını oluşturuyor ancak İso 16949 Belgesi için tek başına sertifika alamıyor. İso 16949 Belgesi otomotiv tedarik zinciri boyunca uygulanabilir. İso 16949 Belgesi otomotiv sektöründe verilen bir yeterlilik belgesidir.

 

 

İso 16949 Belgesi nasıl alınır?

 

İso 16949 Belgesi nasıl alınır? Otomotiv ve motosiklet endüstrisi dünyadaki en zorlu endüstrilerden biridir. Yüksek maliyet ve zaman baskısı altında çalışır. Tedarikçilere güvenebilme, yalnızca otomobil ve motosiklet üreticileri için değil, tedarik zincirindeki diğer organizasyonlar için de önemli. Bunların hepsi, müşterilerinin özel gereksinimlerini anlayan ve sürekli iyileştirmeye odaklanan, süreçlerini denetime tabi tutan tedarikçiler gerektirir. İso 16949 Belgesi nasıl alınır? Otomotiv sektöründe ki firmaların özel istekleri ile ilgili bir sistem olan İso 16949 Belgesi yetkili kuruluşlardan belli başlı denetim sonrası verilmektedir. İso 16949 Belgesi nasıl alınır? Yetkili kuruluşça belli başlı aşamalar hazırlanıp eksiksiz uygulandıktan sonra bu belgeyi alabilirsiniz.  Bu aşamalar İso / TS 16949 Standardı Almak, Ekip ve prosedürlerin oluşturulması, destek dokümanı ve yazılımın incelenmesi, Eğitim almak, Kalite El Kitabı oluşturulması gibi adımlar sonrası ve son olarak yetkili kuruluşların mercileri tarafından incelenerek belgenizi alabilirsiniz.

 

 

İso 16949 Belgesi Faydaları

 

 

İso 16949 Belgesi Faydaları Otomotiv sektöründe ürün kalitesi ve üretimde hızlı bir süreç sağlar aynı zamanda tedarikçi ve aracı firmalar tarafından tercih edilmeyi sağlar. İso 16949 Belgesi Faydaları Otomotiv sektöründe uluslararası kalite sistemi olması sebebi ile müşterilerin güvenini kazanır.

 

 

İso 16949 Belgesi Faydaları Sadece Pazar içinde değil Pazar dışında da güvenilir bir firma imajı yakalarsınız. İso 16949 Belgesi Faydaları Zorlu bir belgelendirme olduğundan diğer belgelendirme konularında denetim yapacak yetkili kuruluşa referans sağlayabilecek bir standart olması söz konusudur. İso 16949 Belgesi Faydaları Bu pazarda rekabet gücünü ve yeterliliğinizi gösterir.

 

 

İso 16949 Belgesi kimler almalıdır?

 

İso 16949 Belgesi kimler almalıdır? Global dünyada otomotiv sektöründe kendine yer bulmak ve büyüme odaklı bir vizyona ve misyona sahip olan tüm otomotiv firmalarının alması gerekir? İso 16949 Belgesi kimler almalıdır? Otomotiv sektöründe tercih edilmek dünya genelinde güven kazanmak isteyen tüm otomotiv firmalarının alması gereken bir belgedir. İso 16949 Belgesi kimler almalıdır? Otomotiv sektörü yeniliklere açık ve devamlı gelişmekte olan bir sektör bu sektörde yeniliklere açık olmak gerekmektedir bu yeniliklere açık olduğunu göstermek isteyen firmalar kesinlikle bu belgeyi almalıdır.

 

 

İso 16949 Belgesi

 

İso 16949 Belgesi İso 9001 Kalite Yönetim Sistemi doğrultusunda belli başlı uyulması gereken prosedürlerin eksiksiz ve devamlılığı uygulanması daha sonra yetkili kuruluşların yaptığı analiz ve denet sonrası olumlu rapor sunarak verdiği Uluslar arası geçerli olan bir Otomotiv üretim ve satışı ile ilgili İso belgesidir. İso 16949 Belgesi özellikle Avrupa da olmak koşuluyla Dünya genelinde söz sahibi olan ve olmak isteyen tüm firmaların ihtiyacı olan kalite, konfor ve yenilik göstergesi olan bir yeterlilik belgesidir. İso 16949 Belgesi devamlı yeniliğe aç bir sisteme açık olan firmalarca alınan bir belgedir.