İso 9001 Belgesi

 

 

iso 9001 belgesi iso sertifikaları arasında ülkemizde en çok tercih edilen belgelerden biridir. Bilindiği gibi iso bir standart belgesi olması hasebiyle her kesime faydaları vardır. iso 9001 belgesinin üretici firmaya, tüketici firmaya ülkelerin ekonomisine katkılar sağlamaktadır. iso kurumu 23 Şubat 1947 tarihinde kurulmuştur ve iso 9001 Kalite Sistem Standartları 1987 yılının mart ayında yayınlanmıştır.

 

 

iso 9001 belgesini kabul eden ülke sayısı günümüzde 170’e kadar ulaşmıştır. iso 9001 belgesi almak için bazı kanuni süreçler vardır. Teklif aşaması ardından hazırlık süreci başlar. Hazırlanan taslak belgeler komiteye sunulur. Soruşturma aşamasından sonra onay süreci başlamış olur. Gerekli onaydan artık iso 9001 belgesi yayına sunulur. Ülkemizde iso 9001 kalite yönetim sistemi belgesi her geçen gün daha çok talep edilmektedir. Birçok ihalelerde bile iso 9001 belgesi zorunlu olarak istenmektedir. Hizmet sektörü, üretim sektörü dahil her kurum tarafından kalite yönetim sistemi olarak iso 9001 belgesi tercih edilmektedir. iso 9001 Kalite Yönetim Sistemi’dir. iso 9001 Kalite Yönetim Sisteminin amacı teknoloji ve bilimin getirdiği yeniliklerle insanoğlunun beklentilerini, ihtiyaçlarını ve isteklerini en iyi şekilde karşılamasını ve en üst seviyeye çıkarmayı sağlayan dünya ülkelerinin tamamının kullandığı ve kabul ettiği bir Kalite Yönetim Sistemi’dir. iso 9001 Kalite Yönetim Sistemi; Firmanın kuruluş yapısından firmanın üretmiş olduğu ürünün yapısı tasarım şekli, ürünün alım hatta satımına kadar ve tüketicilerin olumlu ya da olumsuz tepkileri doğrultusun da memnuniyet seviyesini, beklentilerini, bu tepkiler ve istekler doğrultusunda yapılan analizler ile değerlendirme sonucunda verilen belgeye iso 9001 Kalite Belgesi sisteme ise iso 9001 Kalite Yönetim Sistemi’dir. iso 9001 Kalite Yönetim Sistemi diğer tüm iso belgeleriyle bağlantılıdır. iso 9001 Kalite Yönetim Sistemi tüm sektörler için geçerli olan ve iso yönetiminin başlıca yönetim sistemidir.

 

iso 9001 Belgesi

 

Tüm sektör ile ilgili Standartlar bulunmakta olup bu standartlar doğrultusunda Kalite ve Belge bulunmakta bunların neredeyse tamamı iso 9001 Belgesi ile bağlantılı olmakta ve altında bulunmaktadır. iso 9001 Belgesi demek üretim ve hizmette kalite demek olduğundan, yaşam standartlarının da daha kaliteli olması demektir. iso 9001 Belgesi İş ve yaşamın olduğu her yerde ihtiyaç olan bir belgedir. İnsan hayatı içinde yer alan her şey belli kurallar çerçevesinde ilerlediği için bir standartta ihtiyaç duyulmaktadır. Gelişen dünya ile iso 9001 Belgelendirme sistemi her geçen gün yeniliklerle karşımıza çıkmaktadır. iso 9001 Belgesi aynı zaman eşit bir yaşam güvencesini de sunmaktadır. iso 9001 Belgesi olmadan güven ve sağlıktan bahsetmek mümkün değildir.

 

iso 9001 Belgesi nedir?

 

iso 9001 Belgesi nedir? iso 9001 Belgesi üretim ya da hizmet veren firma, kurum veya kuruluşun belli prosedürler çerçevesi içerisinde kalıp insanlara karşı profesyonel olarak sunmuş olduğu ürün yada hizmetin karşılığında almaya hak kazandığı bir belgedir. iso 9001 Belgesi nedir? iso 9001 Belgesi Neden Alınır? iso 9001 Belgesi ne işe yarar? Gibi soruların tamamına KALİTE demek kesinlikle doğru olur. iso 9001 Belgesi nedir? sorusunun tam karşılığıdır.

 

iso 9001 Belgesi nasıl alınır?

 

iso 9001 Belgesi nasıl alınır? Öncelikle iso 9001 Belgesinin herhangi bir yerden ücret karşılığı rahatlıkla alınan bir belge olmadığını söylemek gerekir. iso 9001 Belgesi nasıl alınır tamamen insanlar arasında firmaların yanlış tabir etmesiyle kalıplaşmış bir kelimedir. iso 9001 Belgesi Nasıl Alınır yerine iso 9001 Belgesi Almaya nasıl hak kazanırız ya da iso 9001 Belgesi Alma Hakkını neler yaparak kazanabiliriz desek daha doğru olur. Çünkü iso 9001 Belgesi almak için belli başlı prosedürler ve şartlar bulunmaktadır. Bu şartları yerine getirmeden iso 9001 Belgesi almanız mümkün değildir. İnsanlar arasında iso 9001 Belgesi nasıl alınır? iso 9001 Belgesini kimler veriyor? iso 9001 Belgesi Ne kadar? Uygun iso 9001 Belgesi Alma gibi kelimeler oldukça fazla kullanıldığından dolayı iso 9001 Belgesinin hak edilen bir belge olduğunu maalesef çoğu insan bilmemektedir. iso 9001 Belgesi Danışmanlık firmalarından destek alınmadan hak edilmesi zordur. Danışmanlık firmalarının hazırladığı Kalite Yönetim Sistemi, Dokümantasyonlar gibi prosedürleri uygulanıp daha sonra denetim ile hak kazana bilirsiniz.

 

iso 9001 Belgesi Faydaları

 

iso 9001 Belgesi Faydaları birçok sebeple sıralana bilir. iso 9001 Belgesi Faydaları olarak öncelikle müşterinin üretici firmaya olan güveni olarak söyleyebiliriz. Neredeyse bütün firmalar iş yapacağı üreticiden iso 9001 Belgesi istemektedir. iso 9001 Belgesi Faydaları bununla sınırlı değildir. Bu belge sizlerin kalitenizi göstermektedir.

 

iso 9001 Belgesi Faydalarını kısaca sıralarsak;

 

a) Firmanın imajı, kalitesini gösterir

b) İç piyasa ve Dış piyasada tanınma ve genişleme

c) Müşteri artışı sağlar.

d) Tedarikçi ve aracı firmaların tercihi olmanızı sağlar.

e) Sistematikleşme, Maliyetlerin azalması, Tutarlılık ve Devamlılık, Üretim hatalarında azalma,

f) Misyon ve Vizyon hedeflerinizde emin adımlarla ilerleme

g) Rakiplerinize karşı daha güvenilir ve tercih edilir olmanızı sağlar.

 

iso 9001 Belgesi kimler almalıdır

 

iso 9001 Belgesi kimler almalıdır sorusuna kısaca cevap verirsek üretim yapan yada hizmet sektöründe olan firmaların tümünün almaları gerekmektedir diye biliriz. iso 9001 Belgesi Kimler Almalı ve Neden almalıdır. Bir yandan üretimin karşılığı olan tüketim, bir yandan verilen hizmetin karşılığı olan alınan hizmet bu döngü herkes için geçerlidir. İnsanoğlu çalışarak kazanı ve tüketir. Üretirken ya da hizmet verirken kazanmak istiyorsanız tercih edilmeniz gerekmektedir. Bu tercih için kaliteli ve güvenilir olmanız gerekmektedir. Aynı şeyler tüketirken de karşımıza çıkıyor alacağınız ürün ya da hizmetten emin olabilmek için iso 9001 Belgesi olup olmadığını sorgulamakta kalıyorsunuz. iso 9001 Belgesi için öncelikle şunu söylemeliyiz Para ile satılan değil Prosedürler ile Hak edilen bir belgedir. iso 9001 Belgesi kimler almalıdır derken aslında kimler almaya hak kazanır ve neden almalıdır asıl sorudur. Hizmette veya üretim konusunda söz sahibi olmak rakiplerinizi geride bırakmak ve tercih edilen olmak istiyorsanız iso 9001 Belgesi kimler almalıdır sorusuna cevap olarak kendinizi görebilirsiniz.

 

iso 9001 Belgesi nasıl alınır

 

iso 9001 Belgesi nasıl alınır iso 9001 Belgesi almak için neler gerekir gibi soruları kısaca açıklayalım. Öncelikle iso 9001 Belgesi nasıl alınır sorusundan önce iso 9001 Belgesi ile ilgili alacağınız belgenin ne olduğunu ve hangilerine ihtiyacınız olduğunu kararlaştırmalısınız. Kararınızın ardından atacağınız ilk adım Kalite Yönetim Sistemi Kurmak olacaktır. Daha sonra bu Kalite Yönetim Sistemini firmanıza eksiksiz olarak uygulamalısınız. Üçüncü aşama olarak iso 9001 Standartlarına kapsamın da Denetim ve Belgelendirme hizmeti veren kuruluşlardan birine yapmış olduğunuz Kalite Yönetim Sistemini denetleterek iso 9001 Belgesini temin edebilirsiniz.  iso 9001 Belgesi Almak için fazla bir bilginiz yoksa Danışmanlık firmalarından bilgi almalısınız. Danışmanlık firmaları üç ya da dört aylık bir süre zarfında ilk adım olan Kalite Yönetim Sistemi Kurmak için birkaç aşama hazırlar. Bu aşamalar sonunda işletmenizde Danışmanlık firmaları tarafından Kalite Yönetim Sistemi Dokümanları oluşturularak yazılı olarak uygulamalar ve kayıtlar oluşturmaktadırlar. iso 9001 Belgesi nasıl alınır konusuna da açıklık getirmiş olduk.