İso 9001 Kalite Belgesi

 

 

iso 9001 kalite belgesi standart belgelerinden belki de en çok tercih edilenidir. iso 9001 kalite belgesinin çok tercih edilmesinin nedeni işletmelerin her aşamasında kalite yönetimi benimsemesidir. Farklı ülkelerde üretilen hizmet ve ürünlerin uluslararası belli standartlarda kalitelendirilmesi olarak da adlandırılabilecek iso kalite belgesi alınması bir takım adımlarla gerçekleşir.

 

 

iso 9001 kalite yönetim sistemlerinin faydaları kısaca sıralayalım. İşletmenin imajını yükseltir, müşteri memnuniyetini maksimum seviyeye arttırır, çalışanların kaliteye yönelmesini sağlar, üretimde hata ve zaiyat miktarını düşürür, işletmenin kurumsal altyapısını güçlendirir diye özetlemek mümkündür. iso 9001 kalite belgesi sadece ülkemizde değil dünyada en çok bilinen standart belgesidir. Her beş yıllık süre içerisinde iso 9001 kalite belgesi şartları yenilenmektedir.

 

iso 9001 Kalite Belgesi nasıl alınır

 

iso 9001 Kalite Belgesi nasıl alınır iso 9001 Kalite Belgesi almak için neler gerekir gibi soruları kısaca açıklayalım. Öncelikle iso 9001 Kalite Belgesi nasıl alınır sorusundan önce iso 9001 Kalite Belgesi ile ilgili alacağınız belgenin ne olduğunu ve hangilerine ihtiyacınız olduğunu kararlaştırmalısınız. Kararınızın ardından atacağınız ilk adım Kalite Yönetim Sistemi Kurmak olacaktır. Daha sonra bu Kalite Yönetim Sistemini firmanıza eksiksiz olarak uygulamalısınız. Üçüncü aşama olarak iso 9001 Standartlarına kapsamın da Denetim ve Belgelendirme hizmeti veren kuruluşlardan birine yapmış olduğunuz Kalite Yönetim Sistemini denetleterek iso 9001 Kalite Belgesini temin edebilirsiniz.  iso 9001 Kalite Belgesi Almak için fazla bir bilginiz yoksa Danışmanlık firmalarından bilgi almalısınız. Danışmanlık firmaları üç ya da dört aylık bir süre zarfında ilk adım olan Kalite Yönetim Sistemi Kurmak için birkaç aşama hazırlar. Bu aşamalar sonunda işletmenizde Danışmanlık firmaları tarafından Kalite Yönetim Sistemi Dokümanları oluşturularak yazılı olarak uygulamalar ve kayıtlar oluşturmaktadırlar. iso 9001 Kalite Belgesi nasıl alınır konusuna da açıklık getirmiş olduk.

 

iso 9001 Kalite Belgesi Faydaları

 

iso 9001 Kalite Belgesi Faydaları birçok sebeple sıralana bilir. iso 9001 Kalite Belgesi Faydaları olarak öncelikle müşterinin üretici firmaya olan güveni olarak söyleyebiliriz. Neredeyse bütün firmalar iş yapacağı üreticiden iso 9001 Kalite Belgesi istemektedir. iso 9001 Kalite Belgesi Faydaları bununla sınırlı değildir. Bu belge sizlerin kalitenizi göstermektedir.

 

iso 9001 Kalite Belgesi Faydalarını kısaca sıralarsak;

 

a) Firmanın imajı, kalitesini gösterir

b) İç piyasa ve Dış piyasada tanınma ve genişleme

c) Müşteri artışı sağlar.

d) Tedarikçi ve aracı firmaların tercihi olmanızı sağlar.

e) Sistematikleşme, Maliyetlerin azalması, Tutarlılık ve Devamlılık, Üretim hatalarında azalma,

f) Misyon ve Vizyon hedeflerinizde emin adımlarla ilerleme

g) Rakiplerinize karşı daha güvenilir ve tercih edilir olmanızı sağlar.

 

iso 9001 Kalite Belgesi kimler almalıdır

 

iso 9001 Kalite Belgesi kimler almalıdır sorusuna kısaca cevap verirsek üretim yapan yada hizmet sektöründe olan firmaların tümünün almaları gerekmektedir diye biliriz. iso 9001 Kalite Belgesi Kimler Almalı ve Neden almalıdır. Bir yandan üretimin karşılığı olan tüketim, bir yandan verilen hizmetin karşılığı olan alınan hizmet bu döngü herkes için geçerlidir. İnsanoğlu çalışarak kazanı ve tüketir. Üretirken yada hizmet verirken kazanmak istiyorsanız tercih edilmeniz gerekmektedir. Bu tercih için kaliteli ve güvenilir olmanız gerekmektedir. Aynı şeyler tüketirken de karşımıza çıkıyor alacağınız ürün yada hizmetten emin olabilmek için iso 9001 Kalite Belgesi olup olmadığını sorgulamakta kalıyorsunuz. iso 9001 Kalite Belgesi için öncelikle şunu söylemeliyiz Para ile satılan değil Prosedürler ile Hak edilen bir belgedir. iso 9001 Kalite Belgesi kimler almalıdır derken aslında kimler almaya hak kazanır ve neden almalıdır asıl sorudur. Hizmette veya üretim konusunda söz sahibi olmak rakiplerinizi geride bırakmak ve tercih edilen olmak istiyorsanız iso 9001 Kalite Belgesi kimler almalıdır sorusuna cevap olarak kendinizi görebilirsiniz.

 

iso 9001 Kalite Belgesi

 

Tüm sektör ile ilgili Standartlar bulunmakta olup bu standartlar doğrultusunda Kalite ve Belge bulunmakta bunların neredeyse tamamı iso 9001 Kalite Belgesi ile bağlantılı olmakta ve altında bulunmaktadır. iso 9001 Kalite Belgesi demek üretim ve hizmette kalite demek olduğundan, yaşam standartlarının da daha kaliteli olması demektir. iso 9001 Kalite Belgesi İş ve yaşamın olduğu her yerde ihtiyaç olan bir belgedir. İnsan hayatı içinde yer alan her şey belli kurallar çerçevesinde ilerlediği için bir standartta ihtiyaç duyulmaktadır. Gelişen dünya ile iso 9001 Kalite Belgelendirme sistemi her geçen gün yeniliklerle karşımıza çıkmaktadır. iso 9001 Kalite Belgesi aynı zaman eşit bir yaşam güvencesini de sunmaktadır. iso 9001 Kalite Belgesi olmadan güven ve sağlıktan bahsetmek mümkün değildir.

 

iso 9001 Kalite Belgesi nedir

 

iso 9001 Kalite Belgesi nedir? iso 9001 Kalite Belgesi üretim ya da hizmet veren firma, kurum veya kuruluşun belli prosedürler çerçevesi içerisinde kalıp insanlara karşı profesyonel olarak sunmuş olduğu ürün yada hizmetin karşılığında almaya hak kazandığı bir belgedir. iso 9001 Kalite Belgesi nedir? iso 9001 Kalite Belgesi Neden Alınır? iso 9001 Kalite Belgesi ne işe yarar? Gibi soruların tamamına KALİTE demek kesinlikle doğru olur. iso 9001 Kalite Belgesi nedir? sorusunun tam karşılığıdır.

 

iso 9001 Kalite Belgesi nasıl alınır

 

iso 9001 Kalite Belgesi nasıl alınır? Öncelikle iso 9001 Kalite Belgesinin herhangi bir yerden ücret karşılığı rahatlıkla alınan bir belge olmadığını söylemek gerekir. iso 9001 Kalite Belgesi nasıl alınır tamamen insanlar arasında firmaların yanlış tabir etmesiyle kalıplaşmış bir kelimedir. iso 9001 Kalite Belgesi Nasıl Alınır yerine iso 9001 Kalite Belgesi Almaya nasıl hak kazanırız ya da iso 9001 Kalite Belgesi Alma Hakkını neler yaparak kazanabiliriz desek daha doğru olur. Çünkü iso 9001 Kalite Belgesi almak için belli başlı prosedürler ve şartlar bulunmaktadır. Bu şartları yerine getirmeden iso 9001 Kalite Belgesi almanız mümkün değildir. İnsanlar arasında iso 9001 Kalite Belgesi nasıl alınır? iso 9001 Kalite Belgesini kimler veriyor? iso 9001 Kalite Belgesi Ne kadar? Uygun iso 9001 Kalite Belgesi Alma gibi kelimeler oldukça fazla kullanıldığından dolayı iso 9001 Kalite Belgesinin hak edilen bir belge olduğunu maalesef çoğu insan bilmemektedir. iso 9001 Kalite Belgesi Danışmanlık firmalarından destek alınmadan hak edilmesi zordur. Danışmanlık firmalarının hazırladığı Kalite Yönetim Sistemi, Dokümantasyonlar gibi prosedürleri uygulanıp daha sonra denetim ile hak kazana bilirsiniz.