Ce Belgesi

ce-belgesi-nasil-alinir-k1

CE Belgesi Nasıl Alınır

CE belgesi nasıl alınır sorusuna kısaca cevap verelim. Malumunuz ce belgesi bir standart belgesidir. CE belgesi başvurusu için gerekli imza sürküleri, varsa üretici ve satıcı arasında sözleşme, firma bilgileri içeren evraklar ve diğer gerekli formlar hazırlanır. Hazırlanan evraklara ek olarak ürüne ait belgelerin hazırlanmasına geçilir.

ce-damgasi-k1

CE damgası

Bilindiği üzere ce damgası sadece ce standartına sahip ürünlerde bulunabilir. CE şekilinin ilk kökeni Fransızca dilince bulunan Conformité Européenne kelimelerinin kısaltılmasından oluşmaktadır. Yani avrupa kıtasında bulunan ülkelerinde kullanılan bir tür uyumluluk anlamını taşımaktadır.

ce-kalite-belgesi-k1

CE Kalite Belgesi

Ce standart belgesidir, yani bir ürünün belirlenmiş standartlarda olmasını temsil eder. Mesela bir floresan lambayı örnek verelim. Floresan lamba insan, hayvan sağlığına, bitki ve diğer canlıların yaşamına ve çevreye zarar verip vermediğinin standardı CE belgesine bağlıdır.
ce-sertifikasi-k1

CE Sertifikası

Ce sertifikası bir standart belgesi olarak da değerlendirilebilir. Avrupa kıtasında bulunan ülkelerin kendi aralarında dolaşımı olan ürünlerin son kullanıcı olan insana veya çevreye zararsız olduğunu belirtmek için düşünülmüş bir uygunluk belgesidir. CE belgesine sahip ürünü üreten üretici yükümlülükleri yerine getirip tüketiciye yüksek kalitede ürünleri sunmalıdır.

ce-uygunluk-belgesi-k1

CE Uygunluk Belgesi

Ce uygunluk belgesi avrupa ülkelerinde ticari dolaşımı olan standart uygunluğuna sahip olduğunu belirlemektedir. CE uygunluk belgesini Avrupa ülkeleri tarafından yetkilendirilmiş onaylanmış kuruluş olan Notified Body tarafından verilmektedir. CE belgesi vermek için onaylanmış kurum bazı dökümanlar talep etmektedir.

ce-markasi-k1

CE Markası

CE Markası Avrupa kıtasında bulunan ülkelerin kullandığı bir standart belgesidir.  CE markasının ürünlerde kullanılmasının nedeni avrupa ülkeleri arasında satılan ürünlerin belli bir teknik standarda sahip olmasını sağlamak içindir. Bu standart ile ülkeler arasında ürün farklılıklarından kaynaklanan sorunlar minimum seviyeye düşürülmüştür.

ce-isareti-k1

CE İşareti

CE işareti bulunan ürün CE belgeli ürün anlamına gelmektedir. CE işareti köken olarak Fransızca Conformité Européenne kelimelerinin kısaltılmasından oluşmaktadır. Yani Fransızca Avrupa ülkeleri uyumluluk anlamını taşımaktadır. CE işaretini her kafası esen kullanamaz. CE işaretinin kullanılması için belli başlı standartların oluşması zaruridir.
ce-belgesi-k1

CE Belgesi

Ce belgesi veya ce markası bir standart belgesi olarak da değerlendirilebilir. Avrupa kıtasında bulunan ülkelerin kendi aralarında dolaşımı olan ürünlerin son kullanıcı olan insana veya çevreye zararsız olduğunu belirtmek için düşünülmüş bir uygunluk belgesidir. CE belgesine sahip ürünü üreten üretici yükümlülükleri yerine getirip tüketiciye yüksek kalitede ürünleri sunmalıdır.