İSO 16949 Eğitimi

Uluslararası Standartlar Örgütü olan iso’nun, otomotiv sektörü içerisinde yer alan üreticilere yönelik yayınladığı bir teknik çerçeveli yönelgedir. Bu belge, tamamen otomotiv sektöründe yer alan tedarikçiler ile üreticilere kaliteli yönetim sistemi için belli şartların hedef alınması gerektiğini belirtir.

 

Kalite Yönetim Sistemi İçin iso 16949

 

Yani, bir otomotiv tedarikçisi, kalite bazlı tüm işlemlerde bu belgeleri yayınlamak ve göstermek zorunluluğuna sahiptir.

Uluslararası değişen otomotiv sektöründe, diğer ülkeler ile olan karmaşık belgelerin ortadan kaldırılıp, tek bir kalite yönetim sistemine ait belgenin kullanılması için ortaya çıkartılmış bir teknik şartname özelliğindedir. Belge, sektör içerisinde ortak hedeflere bağlı olarak işleyiş göstermektedir. Müşteri memnuniyeti ile başlayan bu hedefler, hata önleme ve kalite standartlarını arttırarak, sektör içerisinde sürekli iyileşme faktörlerine bağlıdır.

 

iso 16949 Eğitimi Nedir?

 

Eğitim, otomotiv üreticileri arasında kalite standartlarını belirleyen kurallar çerçevesinde ortak dil kullanılmasını sağlamaktadır. İso 16949 eğitimi sayesinde, otomotiv sektöründe yer alan kişiler, teknik şartname özelliği gösteren belgeyi doğru yorumlama ve anlama yeteneği kazanmaktadır. İso 16949 eğitimi, teknik şartname amacı ve otomotiv sektörünün tarihsel gelişimi gibi pek çok konu hakkında bilgi vermektedir.

 

Ayrıca, kalite yönetim sistemi, kaynak yönetimi ve analiz, ölçümleme gibi otomotiv sektörünün ana temelleri hakkında detaylı bilgiye sahip olunmasını sağlar. İso 16949 eğitimi, sektör çalışanlarına profesyonel bir imaj kazandırarak, firma ve üreticilerin kaliteli bir pazara sahip olmasına da yardımcı olacaktır.