İç Denetçi Sertifikası Nasıl Alınır

Kurumların ve kuruluşların kendi içlerindeki eksikliklerini gözlemleyerek, bu eksikliklerin giderilmesi, var olan düzenin korunması, aksayan durumların iyileştirilmesi için bağımsız ve objektif olarak faaliyet gösteren kişilere iç denetçi denilmektedir.

 

İç Denetçi Nedir?

 

Kurum ve kuruluşların iç denetçi kişileri ve sayıları değişiklik gösterebilmektedir. Fakat iç denetçi alan olarak aynı amaca yönelik faaliyet göstermektedir. Yönetimlerdeki etkinliği arttırmak ve kurumun amaçlarına uygun şekilde ulaşmasını sağlamak için belli sorumlulukları vardır. iç denetçilerin, kurum ve kuruluşlarda faaliyetlerini yürütebilmek için belli sertifikalara sahip olmaları gerekmektedir. iç denetçi sertifikası nasıl alınır sorusunun yanıtı, yine kurum ve kuruluşlardadır. Çünkü iç denetçi sertifikası nasıl alınır sorunun cevabı; kurumların açtığı ve yetkilendirdiği belirli kurslar ile bu kurslardan sahip olunacak sertifikadır.

 

İç Denetçi Sertifikası için Kimler Başvurabilir?

 

iç denetçi sertifikası nasıl alınır sorusuna yanıt aranacak olursa, öncelikle sertifika için kimlerin başvurması gerektiği bilinmelidir. Bu sertifika için belirli bir bölüm mezunu olma şartı aranmamaktadır. Çalışılan kurum ya da sektörün denetim alanları farklılık gösterecektir. Fakat iç denetçiler genellikle iktisat ve mühendislik fakültelerinden seçilmektedir.

 

İç Denetçilerin Sahip Olması Gereken Sertifikalar Nelerdir?

 

Türkiye’de iç denetçi olarak en fazla geçerliliği olan sertifika, CIA sertifikasıdır ve bu sertifika için gerekli olan kurs ya da sınavları Türkiye iç Denetim Enstitüsü yapmaktadır. Enstitü, bu sertifikanın yanı sıra, daha özelleşmiş olan CCSA ve CGAP sertifikaları da sağlamaktadır.