İş Güvenliği Belgesi

Bilindiği üzere oluşturulan yeni kanun ile firmalar bünyesinde iş güvenliği uzmanı bulundurmak zorunda ve uzmanın da iş güvenliği belgesi olmak zorunda. Günümüzde yasa gereği iş yerleri, iş güvenliği ve sağlığı alanında hekimler, müfettişler, kimyagerler, fizikçiler ve benzeri gibi alanlardan mezun olmuş ve iş güvenliği belgesi almış olan kişileri görevlendirmektedir.

 

İş Güvenliği Belgesi Almak

 

İş güvenliği uzmanı olan kişiler kanun gereği; A sınıfı iş güvenliği uzmanı, B sınıfı iş güvenliği uzmanı, C sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak 3’e ayrılmıştır. İş yerleri ise kanun gereği; çok tehlikeli iş yeri, tehlikeli iş yeri, az tehlikeli iş yeri olarak 3 şekilde sınıflandırılmıştır.

Çok tehlikeli durumunda bulunmakta olan iş yerleri A sınıfı iş güvenliği uzmanı, tehlikeli durumda bulunmakta olan iş yerleri A ve B sınıfı iş güvenliği uzmanı, az tehlikeli durumda bulunmakta olan iş yerleri ise A,B ve C sınıfı iş güvenliği uzmanı çalıştırmaktadır.

Herhangi bir iş güvenliği belgesi bulunmayan kişiler kursa giderek gerekli eğitimleri aldıktan sonra sınavı başarılı bir şekilde vererek C sınıfı iş güvenliği uzmanı belgesine sahip olabilecekler. Ayrıca firmamız İntegral gerekli eğitimleri ve donanımları da belge ile birlikte sağlamaktadır. C sınıfı belgesi bulunan kişiler en az 3 yıl fiilen çalıştıklarını belgeledikleri zaman B sınıfı belgesi için eğitime ve sınava gireceklerdir. B sınıfı belgesi bulunan kişiler ise en az 4 yıl fiilen çalıştıklarını belgelediğinde A sınıfı belgesi için eğitime ve sınava gireceklerdir.