İş Güvenliği Eğitimi Nedir

İş güvenliği eğitimi nedir çalışan insanların güvenliğini sağlamak, güvenli ve sağlıklı şartlarda çalışması amacıyla alınmakta olan tedbirlere denir. İş yerindeki işlerin düzgün ve sorunsuz bir şekilde yürütülmesi için ortaya çıkabilecek tehlikelerden ve çalışanların sağlığını tehlikeye atacak durumlardan korumak için güvenli bir ortamı amaçlamaktadır.

 

İş güvenliği eğitimi nedir?

Bu amaçla iş yerlerinde kazaları önlemek için en önemli tedbir İş güvenliği eğitimi nedir almaktır. Eğitim sırasında teknik açılardan gerekli açıklamalar yapılmaktadır. Olabilecek tehlikelere karşı bilgiler verilir. İş güvenliği eğitimi nedir ile ilgili araçların kullanımları hakkında bilgi verilir. Bu sayede kazaların en aza indirilmesi ve önlenmesi öngörülmektedir. Çalışan kişilere uygulamalı ve teorik bilgiler verilerek iş güvenliği bilgisi kazandırılmaktadır.

İş güvenliği eğitimi kimler alabilir?

İş güvenliği eğitimi nedir üniversitelerin kimya ve fizik lisans bölümlerinden mezun olmuş, teknik öğretmenler, mimarlar ve iş sağlığı ve güvenliği bölümü mezunları sınava girerek, sınav sonuçlarına göre eğitim alabilmektedir. İş güvenliği uzmanlığında 3 çeşit derece bulunmaktadır. A sınıfı belgesi olan kişiler tüm iş yerlerinde çalışabilmektedir. B sınıfı belgesi olanlar tehlikeli ve az tehlikeli olan iş yerlerinde çalışabilmektedir. C sınıfı belgesi olanlar ise az tehlikeli olan iş yerlerinde görev yapabilir.

iş güvenliğinin amacı nedir?

Tüccarın, işçilerin ve esnafların can ve mal güvenliğini korumayı amaçlar.
Çalışan işçilerin, iş kazalarından korumayı ve olabilecek sorunlardan korumayı hedefler.
İşveren için can ve mal güvenliğini sağlamaktır.