Dış Patent

Üretilen buluşların faydalarının sağlanması haline korunması veya izinsiz çoğaltılmasının önüne geçilmesi için patent belgeleri verilmektedir.

 

Her ülke kendi sınırları içerisinde geçerli olan patent belgelerini buluş sahiplerine sunar. Dış patent uygulaması için ise diğer ülkelerde ayrı ayrı patent başvurusu yapılmalıdır. Bu şekilde, patent belgesi alınan ülkelerde, buluşun esas sahibi olarak patent sahibi gösterilir. Diğer ülkelerde yapılacak dış patent başvurularında rüçhan hakkı da kullanılabilir.

 

Rüçhan Hakkı Nedir?

 

Öncelik hakkı olarak bilinen rüçhan hakkı, buluş sahibinin bir ülkede patent başvurusunda bulunmasının ardından 12 ay içinde aynı buluş için başka bir ülkede yapacağı patent başvurusunda kazanacağı öncelik hakkıdır. Örneğin; Türkiye’de geliştirdiği bir buluş için patent hakkını alan bir buluş sahibi, aynı buluşun Almanya’da da korunmasını isterse Alman patent makamlarına dış patent için başvurur. Bu başvuruyu 12 ay içerisinde yaptığında buluş sahibine rüçhan hakkı ile dış patent daha hızlı verilir.

 

Patent Hakkı Devredilebilir mi?

 

Buluş sahiplerine doğrudan veya vekaletnameleri aracılığı ile verilen patent hakkı şahsi bir mülk olarak değerlendirilebilir. Bu yüzden patent hakları satılabilir veya miras olarak aktarılabilir. Buluşlar için yapılan başvuru ülkelerine göre değişmekle beraber dış patent süresi 16 ile 20 yıl arasında değişmektedir. Ülkemizde ise bu süre 7 yıldan başlayıp 20 yıla kadar çıkabilir.