Endüstri Patent

Endüstri patent endüstriyel tasarım olarak anılmaktadır. Bir ürünün tümünün veya bir kısmının renk, şekil, doku, çizgi, malzemenin esnekliği gibi insanların duyusu tarafından algılanabilen farklı unsur ve özelliklerin oluşturduğu görünüme tasarım denilmektedir.

 

Bu tasarımın korunmasına da endüstri patent denilmektedir. Diğer bir deyişle ürünün süsü ile estetik görünüşü korumaya alınmaktadır.

 

Tasarıma konu olan ürün, endüstriyel olarak birden fazla üretilebilen bir ürün değilse veya üretilmek istenmiyorsa ürün sanat eseri kapsamına girerek endüstri patent değil telif hakkı kapsamında korunur. Her ürünün korunması için başvuruda bulunulmaz. Tasarım yeni ise veya ayırt edici bir özelliğe sahip ise endüstri patent ile koruma altına alınmaktadır. Firmamız bu konuda her zaman yanınızda olarak sizin adınıza işlemleri yürütmektedir.

 

ENDÜSTRİ PATENT TESCİL SÜRECİ NE KADAR?

 

Tasarımın tescili için Türk Patent Enstitüsü’ne başvuruda bulunmak gerekmektedir. Başvuru için hazırlanan bütün belgeler bu kurum tarafından incelenir ve incelemeden geçen başvurular aylık yayınlanan Resmi Endüstriyel Tasarım Bülteninde yayınlanır. Eğer talep ederseniz tasarım tescillerinin yayını 30 ay ertelenebilir. Endüstri patent başvuru işlemlerinizde ve sonrasında firma olarak her zaman sizi bilgilendirerek işlemlerinizi sizin adınıza takip etmekteyiz.