Endüstriyel Tasarım

Endüstriyel tasarım insan eli ile üretilmiş, endüstri sektöründe kullanıma açık olan, dış görünüşünde şekil, çizgi, desen, biçim, malzeme dokusu ve esnekliği gibi özellikleri barındıran tasarım anlayışıdır.

 

Tasarımın özgünlüğünün sağlanması için öncesinde üretimi yapılmış veya kağıda geçirilmiş herhangi bir benzerinin bulunmaması gerekmektedir.

 

Endüstriyel Tasarımın Özgün Olması Ne Demektir?

 

Bir endüstriyel tasarım ürününün özgün tasarım sınıfında değerlendirilebilmesi için aşağıdaki 2 şartı sağlaması yeterlidir. Bu şartlar sağlandığında tasarımın korunması yolunda adım atılabilecektir.

 

– Yapılan tasarımın yeni bir fikre sahip olması gerekir.
– Benzer ürünlerinden ayırt edici bir özelliğinin bulunması gerekir.

 

Endüstriyel Tasarımımı Nasıl Korurum?

 

Kullanıcının faydasına olan, maliyeti olabildiğince azaltılırken işlevsel yönünü arttırıldığı endüstriyel tasarım, estetik duruş düşünülerek ortaya atılmış tasarım fikirleridir. Endüstriyel tasarım ürününün korunması için ülkemizde Türk Patent Enstitüsü tarafından Tasarım Tescili uygulaması mevcuttur. Bu kuruma yapılacak tasarım tescili başvurusu ile sadece Türkiye’de tasarım hakları kazanılacaktır.

 

Tasarım tesciline sahip bir endüstriyel tasarım ürününün izinsiz çoğaltılması veya fikrin çalınması gibi durumlarda Türk Patent Enstitüsü harekete geçecektir. Tasarım tescili sayesinde endüstriyel tasarımla ilgili konularda tasarım sahibinden habersiz bir işlem gerçekleştirilemez.