Faydalı Model Patent

Faydalı model patent belgesi sahibine mekanizma, makine veya ürünlerle yapılan gelişmelerin 10 yıllık koruma hakkını kazandıran belgedir. Kimyasal yöntem, formül ya da sistemler faydalı model ile korunamazlar.

 

Bunlar için Patent Tescilinin yapılması gerekir. Erken yayın talebi yapılırsa faydalı model patent belgesi ortalama 1 yıl içinde alınabilmektedir. Firma olarak bu konuda istekleriniz doğrultusunda sizin adınıza bütün işlemleri yapmaktayız.

 

Faydalı model yeni olan ve sanayiye uygulanabilen buluşların korunması belgesidir. Faydalı model patent işleminde inceleme aşaması olmadığı için patent tescil sürecine göre daha kısa sürede sonuçlanırken daha da uygun fiyata yapılmaktadır.

 

FAYDALI MODEL PATENT BELGESİ NASIL ALINIR?

 

Yeni olan ve sanayiye uygulanabilen buluşlar faydalı model patent belgesi ile korunmaktadır. Yeni buluşlara verildiğinden dolayı, başvuru işleminden önce kapsamlı bir ön araştırmanın yapılması gerekmektedir. Bu işlemleriniz firmamız tarafından kapsamlı ve büyük özenle yapılmaktadır. Faydalı model patent başvurusu gerekli belgeler hazırlandıktan sonra Türk Patent ve Marka Kurumu’na yapılmaktadır. Bu başvuruda hazırlanması gereken faydalı model patent tarifnamesi de yine firmamız tarafından hazırlanmaktadır.