Faydalı Model Tescili

Teknik anlamda bilinen durumlar araştırılmadan mekanizmalarda gerçekleştirilen geliştirme ve iyileştirme işlemleri için düzenlenmiş olan belgeye faydalı model tescili belgesi denir.

 

Türkiye ve Dünya’da sanayiye uygulanabilen ve yeni olan buluşlar, faydalı model tescili ile 10 yıl süre ile korunarak buluş konusu olan ürünün üretme ve pazarlama hakkı faydalı model tescili alan firmaya verilir.

 

Tescil belgesi almak, patent almaya göre daha kısa süren ve masrafı daha az olan bir işlemdir. 10 yıl sonunda süre uzatılmak istendiğinde tekrar başvuru yapılarak bir 10 yıl daha koruma alınır. Ancak eğer faydalı model tescili ettirmek istediğiniz marka veya ürün, başka bir ürüne veya markaya benzerse, Türk Patent Enstitüsü bunu size bildirir. Bu halde ürünü izinsiz üretip pazarlamasını yaparsanız cezai işlem uygulanır. Bu nedenle faydalı model tescili yaptırmadan önce uzman bir firmadan yardım alınması önemlidir. Biz bu konuda titiz çalışma disiplinimiz ile her zaman yanınızdayız.

 

BİR ÜRÜNÜN FAYDALI MODEL TESCİLİ İÇİN TAŞIMASI GEREKEN ÖZELLİKLER

 

Faydalı model tescili işlemi yapılacak olan ürünün yenilik taşıyan bir ürün olması gerekmektedir. Başkaları tarafından yazılı veya sözlü olarak uygulaması açıklanmamış olan ürün olmalıdır. Buluşu yapılan ürünün kurumsal değil, tamamı ile sanayiye uygulanabilir olması gerekmektedir. Bu anlamda da firmamız ürün ve marka araştırması yaparak bu konuda sizi bilgilendirmektedir.