İsim Hakkı Alma

İsim hakkı alma hukuki anlamda marka tescili işlemine isim hakkı alma denir. Bu işlemlerde isim hakkı alınırken şahıslar adına alınabilirken yapılan hizmet için veya ürünlerin isimleri de marka tescili yapılarak korunmuş olur.

 

Ayrıca isim hakkı alma her zaman isim için yada hizmet için olmayabilir. Marka tescilinde üretilen ürünü temsil yada hizmeti temsil eden bir harf, işaret yada logo da olabilir. Bu tarz işaretler kullanılacak ise işaretlerin ayırt edici özellikte olması gerekir. Bu nedenle isim hakkı alma işlemlerinden önce piyasada bulunan benzer işaretler çok detaylı araştırılmalıdır. Aksi halde diğer hizmetlerle ve üretilen ürünlerle ayırt edilmesi mümkün olmayacaktır.

 

Bazı durumlarda şahıslar kendi isimlerine yada soy isimlerine ait olmayan, başka şirketlerin şahısların adına kayıtlı olan tescilli markaları kiralayarak isim hakkı alma elde ederler.
İsin soy isim tescili yapılarak başka kişiler tarafından kullanılması engellenerek korunmuş olur. Çünkü isim hakkı alma yolları sadece tescil işlemi ile olur.

 

İsim Hakkı Tescili İçin Yapılan İşlemler

 

-Marka başvurusu yapılır
-Başvuru için gerekli ücretler yatırılır.
-Marka örneği belirlenir.
-Vekaletname hazırlanır.