Marka Koruma

Marka koruma piyasada daha kaliteli ve müşteriye yönelik mal ve hizmetlerin çıkması için önemlidir. Marka koruma altına alınmadığı hallerde aynı isim ile pek çok kurum ve kuruluşlar hizmet vermeye başlayabilir.

Marka, tüzel veya şahsa ait bir şirketin, kuruluşun veya kurumun reklamını yaptığı yüzüdür. Şirketlerin ve kuruluşların bilinmeleri, reklamlarını yapmaları, seçkin imaj ve fiyat kalitesi ile müşterilerine hitap etmesi marka ile sağlanır. Markalar şekil, sembol, slogan, resim ve amblem gibi görsel içerikli her şeyden oluşabilir.

İçlerinden birinin marka tescili için Türk Patent Enstitüsü’ne başvurması ile diğer tüm aynı isimli markalar isimlerini ve reklam yüzlerini değiştirmek zorunda kalacaktır. Bu noktada hangi şirketin daha önce marka ismini kullanmasına bakılmaz aksine, hangi şirketin marka koruma talebi içinde bulunmasına bakılır.

Marka Koruması için Tescil Çıkartmak

Marka koruma talebi, her ülkede olan patent kuruluşları tarafından ülke çapında karşılanmaktadır. Türkiye içi yapılacak marka koruma talebi için Türk Patent Enstitüsü’ne aracı firmalar ile veya bireysel başvuru ile başvurulmalıdır.

Marka koruma, marka tescil belgesi ile sağlanmaktadır. Marka tescil belgesi için başvuru dilekçesi, varsa vekaletname, marka logo vb. şekilleri tarif eden dosya, tarifname ve özet belgeleri gereklidir. Markanın tüzel veya şahsa ait oluşu bu belge isteklerinde değişiklik oluşturabilir.