Marka Listesi

Bu marka listesi içinde bazı markaları bulundurur. Bulunan marka listesi genellikle Türkiye de en yaygın olan isimlerdir. İlk olarak marka listesi incelemeniz önemlidir. Çünkü marka listesi bakarak ne tarz isimler kullanıldığına bakabilirsiniz.

 

Ayrıca marka listesi patent sahibi isimleri kullanmamanız için de önemlidir. Marka listeleri isimlerini tescilleten markaların isimlerinin bulunduğu listelerdir.

MARKA LİSTESİNİN ÖNEMİ NEDİR?

Marka listeleri önemlidir. Çünkü insanlar kendi markalarını kurduklarında, markalarına isim aradıklarında daha önceden kullanılmış ve sahipli yani patenti alınmış bir isim koymamaları gerekiyor. Bunun için de marka listelerine bakıp yada marka sorgulama sayfalarından koymak istediğiniz isimi yazıp sorgulayabilirsiniz. Eğer sorguladığınız da marka isimi başka bir kişi tarafından alınmadı ise kullanılabilir. Ama eğer patentli bir isim ise markanıza bu isimi almanız mümkün değildir.

Aynı zamanda marka listeleri incelenerek nasıl isimler konulduğu, isimlerin ne tarz türde seçildiği markalar ile alakalı gibi konular incelenerek kendi markanıza isim ararken size yol haritası olabilir. Markalar ve isimlerin ilişkilerine bakılarak kendi markanıza ne tür bir isim koymanız gerektiğini inceleyebilirsiniz.