Marka Nasıl Alınır

Marka nasıl alınır sorusunun yanıtına ek olarak dikkat etmek gereken bir diğer önemli husus marka tescil başvurularınızı birden fazla yapmanızdır. Birden fazla marka tescil başvurusu yapmanız halinde hem markanızın tescil olanağını arttırmış olursunuz, hem de ileride yaşanacak problemlere karşı da daha öncesinden tedbir almış olursunuz.

 

Türk Patent Enstitüsüne marka başvurunuzu yapmadan önce dikkat etmeniz gereken birkaç nokta bulunmakta. Marka nasıl alınır sorusunda dikkat etmeniz gereken ilk şey marka başvurunuza yapacağınız tarihle ilgilidir. Marka tescil başvurunuzu, markanızı hemen piyasaya sürecek şekilde hareket etmeden yapmalısınız. Marka tescil başvurularının onayı 10 ila 12 ay sürebilmektedir. Ayrıca markanızın, üçüncü şahısların itirazı sebebiyle tescil işlemleri aksayabilir.

Marka nasıl alınır gibi sorularda aklınıza gelmesi gereken ilk şey marka tescil başvurularınızı Türk Patent Enstitüsü’ne yapmanız gerektiğidir.

Türkiye’nin farklı illerinde şubeleri bulunmayan Türk Patent Enstitüsü’nün tek şubesi Ankara’dadır. Fakat marka tescili başvurularınızı Ankara’ya gitmeden, TPE’nin internet sitesi üzerinden elektronik imzayla da yapabilirsiniz. İnternet üzerinden elektronik imzayla yapılan başvuruların avantajları vardır. Marka nasıl alınır ve markamı nasıl daha hızlı tescil ettirebilirim gibi sorulara cevap elektronik imzadır. İşlerin daha hızlı yürümesini sağlayan elektronik imzayla başvuruda marka tescili başvurunuz 30 ila 60 dakika içerisinde tamamlanır.