Marka Olabilecek İsimler

Marka denince akla gelen ilk şey isimdir. Bir marka ismi ve o isme ait tasarlattığı logosu ile var olmaktadır. Marka olabilecek isimler, tescil ettirilebilecek isimler anlamına gelmektedir.

 

Marka Olabilecek İsim Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Türk Patent Enstitüsü her ismi tescil etmemektedir. Bu sebeple marka kuruluşunda bazı detaylara dikkat edilmeli ve marka ismi buna göre belirlenmelidir. Marka olabilecek isimler seçerken dikkat edilmesi gereken ilk nokta ismin marka ile ilişkili olmasıdır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise marka isminin rakip marka isimleri ile benzer olmamasıdır. Bu gibi durumlarda çeşitli problemler oluşabilmektedir.

 

Marka olabilecek isimler arayışında ilk olarak patent enstitüsünün sitesine girilmeli ve alınmış olan isimler incelenmelidir. Kafada bir fikir var ise o isim araştırılmalı ve daha önce patentini alan birinin olup olmadığı öğrenilmelidir. İsim daha öce tescil ettirilmemiş ise yapılması gereken son aşama ismin diğer dillerdeki karşılığına bakmaktır. Kötü anlamlı kelimeler tescil edilmeyecektir.

 

İyi bir marka ismi seçimi nasıl olmalıdır?

 

Marka olabilecek isimler, markanın kimliğini en iyi şekilde yansıtan isim olmalıdır. Bu sayede müşteri çelişkiye düşmeyecektir. Marka olabilecek isimler çelişkili olmamalı ve görüldüğünde direk olarak anlaşılmalıdır. Marka ismi seçerken kararsız kalanların firmamız ile iletişime geçerek detaylı bilgi almaları tavsiye edilmektedir.