Marka Patent Nedir

 

İncelemesiz patent alımlarında; kısa süreli (ortalama 7 yıl) ivedili ve mali kaynakları kısıtlı buluşlar oluşturmaktadır. İncelemeli marka patent nedir diye bir sorunuz var ise; 20 yıllık bir koruma sağlanmaktadır.

 

Türk marka tescili ve patent mevzuatlarına göre iki çeşit marka tescil sistemi bulunmaktadır. Bunlar; incelemeli ve incelemesiz marka patent nedir açıklaması olarak sunulmaktadır. İşlemleri, diğerine nispeten biraz daha uzun sürse de, patent ve marka kriterlerine uygunluk, rapor ve analiz projelerle marka patent nedir incelemeli olarak sağlanmaktadır. Buluş, icat, üretim, ticaret ürünü, firma ismi şekillerinde marka tescili alınabilmektedir.

Marka Patenti Neden Alınır?

Marka patenti almanın asıl amacı; marka patent nedir bilmek ve benzerlerinden ayırt edilebilmek, şahsına münhasır olabilmek ve buluş ve üretimlerinden başka kişi/ kurum ve kuruluşlarının menfaat sağlamasını önlemektir. Buluş sahibi veya üreticiye, tahsis edilene belirli sürede üretim- kullanma ve satma gibi ticari yetki belgeleri, marka patent nedir bilgileriyle verilmektedir. Yerli ve uluslararası alanda pazarlama, üretim ve her türlü hakkından faydalanma olanağı sağlamaktadır.