Marka Patenti Nedir

 

Marka patenti nedir? Markasına patent almak isteyen tüzel kişilerin hazırlaması gereken evraklar, vergi levhası fotokopisi, varsa markayı ifade eden logo, vekaletname, şirket imza sürkileri fotokopisidir.

 

Marka patenti nedir? Bir işletme ürettiği ürünün rakiplerin ürettiği ürünlerden ayrılması için ürünlerine işaret koymak zorunda kalırlar. Bu işaretlere marka denir. Marka patenti nedir? Marka haklarının ürün sahibine tesis edilmesi de marka tescili ya da marka patenti olarak adlandırılmaktadır. Marka patentine her türlü işaret dahil olabilmektedir. Bu konuda en önemli husus markanın ayırt edilebilirliğe sahip olmasıdır. Söz konusu işaretin diğer patent almış markalardan farklı olması gerekmektedir.

Marka patenti nedir? Patent için başvuracak olan şahıslar da kimlik fotokopisi, vekaletname ve varsa markayı ifade eden logoyu hazır etmelidirler. Bu belgeleri hazırlayıp sunmak patent süreci için yeterli değildir. Söz konusu markanın tescilinin gerekliliği hakkında danışmanlık, markanın sorgulanması gibi işlemlerle beraber Türk Patent Enstitüsü tarafından yapılacak işlemlerin tamamlanması gerekmektedir. Bu süreçleri başarılı olarak geçen markalar da Resmi Marka Bülteninde yayınlanır ve koruma altına alınırlar.