Marka Tescil Belgesi Nedir

 

Bir şirketin ya da kuruluşun, ürün ve hizmetlerini, diğer şirket ve kuruluşların ürün ya da hizmetinden ayıran her türlü işarete marka tescil belgesi nedir deniliyor. Marka tescil belgesi nedir, bireylerin isim, soy isimleri, şekiller, sloganlar, sayılar ya da her türlü işaretler marka tescil belgesine konu olabiliyor.

 

Marka tescili belgesinden en önemli detay markanın konusu olan işaretin ayırt edici özelliğinin olmasıdır. Ayırt edicilik, marka tescil belgesi nedir konu olan şeklin, ismin ya da işaretin ürün ya da hizmetlerden açık bir şekilde farklı olma kriteridir. Marka tescil belgesi Türk Patent Enstitüsü tarafından ya da Türk Patent Enstitüsü’ne kayıtlı resmi vekiller aracılığı ile de yapılabiliyor.

 

Marka Tescili Belgesi Nasıl Alınır?

 

Marka tescil belgesi nedir başvurusu için başvuru sahibi veya resmi vekil tarafından ister İnternet ortamında isterse de gereken evrakların doldurulması halinde yapılır. Başvuru sırasında istenen evraklar ise şahıs adına veya tüzel kişiler adına farklılık göstermektedir. Tüzel kişiler marka tescil belgesi nedir başvurularında; vergi levhası fotokopi şirket imza sirküleri fotokopisi, eğer varsa markayı ifade eden logo, vekâletname ( noter onayı olup olmaması fark etmez), şahıs başvuru sırasında ise nüfus cüzdanı fotokopisi, varsa markayı ifade eden logo, vekâletname ( noter onayı olup olmaması fark etmez) gibi belgelerin bulundurması gerekir.