Marka Tescil İçin Gerekli Belgeler

Başvuru yaparken öncelikle başvuru konumundaki şartları değerlendirmeli, marka tescil için gerekli belgeler, ona göre temin edilmelidir. Marka şahıs adına olabileceği gibi bir şirket ya da kurum adına da olabilir.

 

Marka tescili bir şirketin, bu anonim ya da limited şirket olabilir, bir markayı kendi adına tescillemesidir. Öncelikle başvuruda bulunulması gereken bir durumdur.

 

MARKA BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

 

Hatta şirketler arası ortak tescil marka da olabilir. Bunlar için ayrı ayrı evraklar gerekmektedir. Marka tescil için gerekli belgeler temin edildikten sonra başvuruda bulunulup rahatlıkla marka tescili yapılabilir.

 

MARKA BAŞVURUSU YAPAN ŞİRKET YA DA KURUM İSE

 

Kuruma ait olan vergi levhası, vekâletname, belirlenen marka logosu, şirketin faaliyet gösterdiğine dair belge gerekmektedir. Bunlar temin edildiği takdirde marka tescil edilebilir.

 

MARKA BAŞVURUSU YAPAN GERÇEK KİŞİ İSE

 

Bazen de marka başvurusunu şahıs ya da şahıslar yapmaktadır. Bu durumda marka tescil için gerekli belgeler değişiyor. Şahıslar yapıyorsa eğer ortaklık söz konusudur. Bunu için bir vekâletname üzerine tüm ortakların imzası olması gerekmektedir. Bunu dışında başvuru yapacak kişi veya kişilerin TC kimlik numarası, kimlik bilgileri, adres ve telefon numaraları gerekmektedir. Son olarak da belirledikleri logo eklenmelidir.

 

EVRAKLARI TAMAMLADIKTAN SONRA NE YAPMALI?

 

Marka tescil için gerekli belgeler tamamlandıktan sonra gerisi oldukça basit. Sistem patent online sitesine marka tescil için gerekli belgeler yüklenecek ve müracaatta bulunulacaktır. En kısa zamanda onaylanıp logonuzun son haliyle size bilgi verilecektir.