Marka Tescil Nasıl Yapılır

Markanın tescillenmesi için gerekli evrak ve dökümanların hazırlanması gerekir. Bu durumda marka tescil nasıl yapılır sorusu yanıtlanır.

 

Ticari olarak bir marka adayı firmanın tescillenmesi için gereken bazı kriterler olarak şöyle bir sıralama yapabiliriz; işaretler, reklam logoları ve adlar bir takım kontrollerinden ardından ticari bir marka olmaya hak kazanır. Ve ortaya çıkan ismi koruma altına alacak bir takım maddeler gelir. Ve bu durumda marka tescil nasıl yapılır sorusunun cevabı ortaya çıkar.

 

Marka Tescili Nasıl Gerçekleşir?

 

Bir markanın tescillenmesi için Türk Patent Enstitüsüne başvurulması gerekir. Bu durum kişinin ya bireysel olarak ya da kendi kurumu tarafından seçilen kişilerin başvurması ile gerçekleşir. Bu durum marka tescil nasıl yapılır sorusuna küçük bir yanıttır. Marka tescili için yapılan başvuru uygun şekilde yapılmış ise marka tescil nasıl yapılır sorusuna tekrar bir cevap almış oluruz. Yapılan başvuru Türk patent enstitüsü tarafından incelenerek uygunluğu kontrol edilir. Başvuru şekli mevcut reddedilme nedenleri içerisinde ise başvuru reddedilir.

 

Başvuru uygun olarak yapılmış ise tescil gündeminde duyurulur ve diğer kişilerin ilgilenmeleri üzerine ve itiraz etmeleri sonucunda karar bir kez daha gözden geçirilir. Eksiği bulunmayan başvurular sicil kaydı sağlandıktan sonra en son kabul beyanı ile başvuru sahibine onaylanıp gönderilir. Bu yazımızda marka tescil nasıl yapılır hakkında cevaplar aldınız daha fazlası için iletişime geçebilirsiniz.