Marka Tescil Sınıfları

 

Marka tescili sınıfları, firma ve kişi adına üretilen ürünün marka ismini alabilmeniz için başvuru esnasında kullanılan bir kategoridir. Üretilen ürün hangi marka tescili sınıfları ile uyuşuyorsa, o sınıf ve marka için müracaat edilmelidir.

 

 

Ayrıca, marka tescili sınıfları hem ürünün başvuru koşullarını hem de başvuru esnasında ücret koşullarını etkileyebilmektedir. Bu nedenle doğru tescil işlemi için, üretilen ürünlerin marka tescili sınıfları mutlaka bilinmelidir. Çünkü, marka tescil işlemi esnasında doldurulacak olan marka tescil başvuru formunda da ürün sınıfını doldurmanız gerekmektedir.

 

Marka Tescil Sınıfları Hangi Kriterlere Göre Ayrılmaktadır?

 

Marka tescili sınıfları, ürün ve hizmet olarak birbirine benzer işlemler üzerine sınıflandırılmaktadır. Örneğin; kişisel ve hijyenik temizlik maddeleri aynı sınıfa ait ürünler olarak kabul edilmektedir. Deterjanlar, leke çıkarıcılar, beyazlatıcı ürünler ve kozmetik ürünler ile diş beyazlatma ürünleri aynı kategoride yer almaktadır. Fakat, ürün ve hizmet sınıflarının fazla olması, marka tescil sınıfları için oldukça fazla kategorilerin oluşmasına neden olmaktadır. Gerek doğru başvuru yapılması için gerekse başvuru formunda hatalara neden olmamak için ilgili kurumdan ya da belgesi.com.tr adresinden marka tescil sınıfları hakkında detaylı bilgi kesinlikle alınmalıdır.