Marka Tescil

 

Markalaşma konusunun en önemli adımı marka tescil işlemidir. Bu konudaki tek yetkili kurum ise Türk Patent ve Marka Kurumu’dur. Üretilen veya ticareti yapılan ürünlerin üzerinde kullanılan bütün işaretler marka tescil ile korunmaktadır.

 

 

Marka genel olarak sözcük, sayı, harf veya şekillerden oluşmaktadır. Marka tescili yapılacak olan ürün ile ayırt edilemeyecek şekilde benzer olan başka bir markanın araştırılması, sorgulanması ve değerlendirilmesi marka tescil işleminden önce önemi olan ve profesyonellik gerektiren işlemlerdir. Firmamız bu anlamda başvurudan önce markanızın diğer markalarla benzerliği olup olmadığını inceledikten ve araştırdıktan sonra başvuruyu yapmaktadır.

 

Marka Tescili Başvuru İşlemleri

 

Marka tescil için, gerekli ön araştırma yapıldıktan sonra, herhangi bir engel tespit edilmediğinde gerekli belgeler hazırlanarak Türk Patent ve Marka Kurumu’na gerekli başvuru yapılır. Yapılacak marka tescilinin hangi alan veya sınıfları kapsadığına dikkat edilmelidir. Doğru meslek sınıfında alınmamış olan marka tescil belgesi, herhangi bir koruma sağlamaz. Vekil yardımı almadan başvuru yapan firmaların en çok karşılaştığı sorun budur. Bu nedenle bu şekilde bir sorun yaşamamanız için firmamız daima yanınızdadır.