Marka Tescili Nasıl Yapılır

 

Marka tescil işlemleri uzun süren bir zaman dilimi demektir. Bu sebeple marka tescili nasıl yapılır sorusunun cevaplarını araştırarak doğru şekilde yapılması önemlidir. Başvurulan marka için tescil edileceğinden emin olunsa bile mutlaka takip edilmesi gereklidir.

 

 

Bu yüzden marka tescili nasıl yapılır diye sorduğunuzda detaylı cevaplar alınabilen profesyonellerle çalışmak en doğru seçim olmaktadır. Peki, marka tescili nasıl yapılır. İşte cevaplar yazının devamında herkese yardımcı olacaktır.

 

Marka tescili müracaat ve inceleme

 

Eksiksiz bir şekilde yapılan marka tescili başvurusu sonrasında, yapılan araştırmalar sonucunda müsait olup olmadığı belirlenmektedir. Eğer ki marka müsaitse tescil talebi yapılabilmektedir. 556 sayılı KHK 7. maddesince yapılan inceleme ile karar verilmektedir. Bu işlemlerden sonra marka kabul ya da red edilmektedir. Kabul gören marka için ilan açılmaktadır. Aslında özet haliyle marka tescili nasıl yapılır için açıklaması bu şekilde verilebilmektedir.

 

Marka tescili ilan ve kabul

 

Marka tescili ile ilgili açılan ilan, Resmi Markalar Bülteni’ nde 3 ay boyunca yayınlanmaktadır. Bunun sebebi itiraza açılmasıdır. Bu süre boyunca herkesin itiraz hakkı bulunmaktadır. İlanın yayınlandığı sürede herhangi bir itiraz gelmemesi durumunda, kabul kararı düzenlenir. Bu da marka tescili için son safhadır. Yani marka tescili nasıl yapılır sorusunun son bulduğu noktadır. Marka tescilini talep eden tarafından tescil harcı yatırıldıktan sonra belge düzenlenir ve eksik evraklarda tamamlanarak sunulur. Türk Patent Enstitüsü tüm adımların tamamlanmasından sonra tescil belgesini düzenler ve belge gönderilir.