Marka ve Patent Vekili

 

Marka patent vekili patent sahibinin belirlediği kişilerden oluşur. Bunun yanı sıra haklarını savunarak patent vekiline alanında uzmanlık yapabilirler. Marka patent vekili patent sahibine yardımcı olabilmek, haklarını savunabilmek, uygun bir patent dilekçesi hazırlamak için gerekli hukuki ve teknik bilgilere sahip olması gerekir.

 

 

Öncelikle patent vekili demek patent sahibinin hazırlamış olduğu dilekçede araştırma yaparak birlikte ekleme ve çıkarma işlemlerini gerçekleştirerek Türkiye Patent Enstitüsü’ne sunarlar. Ayrıca başvuru sahipleri adına işlem yapabilir ve haklarını savunabilirler. Patent Vekili olabilmek için 4 yıllık üniversite mezunu olmak gerekir. Ayrıca Türkiye Patent Enstitüsü düzenlenen Patent Vekili yeterlilik sınavlarına girerek gerekli puanı almaları gerekmektedir.

 

Nasıl Patent Vekili Olabilirim?

 

Marka patent vekili olabilmek için her yıl düzenlenen patent vekilliği sınavlarına girmemiz gerekir. Bu sınavlarda yeterlilik sınırını geçerek gerekli eğitimleri gördükten sonra patent vekili olabiliriz. Marka patent vekili olabilmek için de Türkiye Patent Enstitüsü’ne başvuracak olan patent sahipleriyle anlaşarak onlara almak istedikleri patent konusu hakkında bilgiler vererek uzmanlık yapabiliriz. Bu şekilde marka patent vekili olur ve patent sahibiyle patentimizi geliştirebiliriz.