Marka Yenileme

 

Yapılan marka yenileme işlemi düzenli olarak yaptırılması gereken bir işlemdir. Genellikle marka yenileme 10 yılda bir yapılan bir işlemdir. Bu marka yenileme işlemi markanızı korumanız ve güncellemeniz için yapmanız gereken bir işlemdir fakat süresine dikkat etmeniz gerekiyor.

 

Bu işlem yani marka yenileme işleminin tescil süresi hesaplanırken markanızı ne kadar zamandır kullandığınız esas alınarak bir hesaplama yapılır. Markanız oluştuktan 10 yıl sonra 6 ay gibi bir süre için de marka yenileme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 

CEZALI YENİLEME

 

Eğer normal işleyen bir süreç içerisinde yenileme işlemi gerçekleştirilmez ise sonrasında 6 aylık bir süre cezalı bir yenileme süreci olarak gösterilir. Bu süre içinde yaptığınız ödeme normalin göre farklı bir fiyatta olmaktadır. Ortalama olarak normal bir yenileme işleminde 90 tl gibi bir ücret alınmaktadır. Fakat cezalı yenilemede farklı bir ücret alınmaktadır. Marka yenileme için online olarak müracaat edilebilir. Sitelerde bulunan talep forumları doldurularak müracaat edilebilir. Yaklaşık bir ay sonra belge elinize ulaşır ve 10 yıl daha marka korumanız uzar.