Nasıl Patent Alınır

 

Bir ilk olan ürün veya fikir eseri sahibi olduğunuza inamakta iseniz, nasıl patent alınır ? İlk önce Türk Patent Enstitüsü’ne başvuru yaparak işlemleri başlatmanız gerekir.

 

 

Gerçekten yenilik getirir bir unsur var ise kabul edilir. Peki nasıl patent alınır ?

 

Patent Vekili kimdir?

 

Bunun için buluş sahibi bir patent vekili ile çalışmalıdır. Patent sahibi buluşunu açıklar ve patent vekili ürünü araştırır. Araştırma tamamlandığında nasıl patent alınır sorusunun cevabı artık bellidir. Olumlu görüş olması halinde, patent vekili ile tekniğine uygun talebi belirtir bir dilekçe ile başvuru yapar. Burada yeni ürün ve fikir eserinden bahis ile yenilik açıklanıyor. Resimler ve tarifleri veriliyor. Başvuru yapılıyor.

 

Patent için ücretler nelerdir?

 

Birinci inceleme sonrası nasıl patent alınır , inceleme tamamen olumlu ise Patent Belgesi Düzenleme Ücreti yatırılır ve Patent Belgesi buluş sahibine verilir. Eğer düzeltilmesi gereken unsurlar var ise nasıl patent alınır olan ve istenilenler düzeltilerek ikinci ve gerekir ise üçüncü inceleme sonrası hak edene patent verilir. Patent Belgesi için başvuru ücreti, araştırma ücreti ve inceleme ücreti ile belge ücretleri ödenir. Ücret meblağları seçilen patent ofisine ve ülkelere göre değişmektedir. Yazımızda nasıl patent alınır sorusu cevaplanırken bir araştırma ve inceleme zincirine bahsettik. Görüleceği üzere uzman bir kurum olan belgesi.com.tr ve firma ile temasta olmak menfaat gereğidir, zira süreç uzmanlık gerektirmektedir. Süreç yönetimi uzmanlık gerektirir.