Neden Marka Tescili

 

Neden marka tescili yapılır çünkü; ekonomik rekabetin hızlanması, firmaların rahat bir şekilde ürünlerini pazarlayabilmesi için markanın tescil edilmesi zorunlu hale getirmiştir. Neden marka tescili yapılır çünkü o markayı hukuki olarak koruma altına almak önemlidir.

 

 

İşletmenin diğer işletmelerden ayıran mal ve hizmetleri ayırmaya yarayan işaretlere marka denir. Bu işaretler rakam, harf, sözcük gibi ya da herhangi bir anlamı olmayan isimler ve sözcükler de olabilir.

 

Neden marka tescili önemlidir çünkü markayı diğer markalardan ayırmak ve benzerinin olmaması için yapılır. Neden marka tescili yapılır çünkü markanın itibarını sarsacak olaylardan dolayı korumak için yapılır. Özellikle ihracat yapan firmalar; marka, patent vb. tescilin önemini kavramış oldular. Küreselleşme ile birlikte oluşan rekabet ortamı, teknolojik gelişme, yüksek kalite gibi konuların üretimi için önemli hale gelmiştir.

 

Markanın Önemi

 

Dünyada yaşanan pazar daralması tüm firmaları dış pazarlara açılmaya zorluyor. Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmalar, yarıştan geri kalmamak için marka olmaya ve beraberinde büyük yatırımlara giriyorlar. Ulusal ve uluslararası pazarlarda yer alabilecek bir markayı yaratmak çok güç ve de ciddi bir maliyetli yatırım gerektirir. Marka olabilecek bir üründen ziyade, o ürünü tanıtmak için ciddi bir koordinasyonun sağlanması ve de araştırılması gerekir.

 

Diğer önemli bir konu tüketicinin markayı nasıl algıladığıdır. Markanın tanınmışlığı ve marka için yapılan harcamalar önemli olmuyor çünkü tüketicinin zihninde algılanışı ve markayla kurduğu bağ ilişkisi de çok önemlidir.