Patent Alma Koşulları

 

Patent alma koşulları, patent alımı ile ilgili dikkat edilmesi gereken koşullar anlamına gelmektedir. Bu koşullara dikkat edildiğinde patent alımı gerçekleşecek ve patent geçerlilik süresi boyunca herhangi bir sıkıntı yaşanmayacaktır.

 

Patent alma koşulları denince akla birden çok koşul gelmektedir. Bunlardan en önemli olanı patent başvurusunun yapılacağı buluşun yeni ve özel olmasıdır.

Buluşun yeni olması

Patent alınacak buluşun yeni olması en önemli patent alma koşulları arasındadır. Buluş daha önce yapılmamış olmalı ve orijinalliğini korumalıdır. Patent başvurusu yapıldığında ilk incelenen koşul budur. Patent alma koşulları içerisinde yer alan özgünlük koşulu yerine getirilmediğinde patent alımının gerçekleşmesi mümkün olmayacaktır. Bu noktada başvuruda bulunmadan önce detaylı bir araştırma yapılması ve benzer olan buluşların incelenmesi gerekmektedir.

 

Patent alımı için uygulanan adımlar

 

Patent alma koşulları en iyi şekilde yerine getirildiğinde patent alımı çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşecektir. Bunun için yapılması gereken tek şey başvuruda bulunmak ve Türk Patent Enstitüsü’nün istediği belgeleri hazırlamaktır. Patent alma koşulları ve detayları ile ilgili çok daha kapsamlı bilgi için firmamız ile iletişime geçerek yardım alabilirsiniz.