Patent Almak İstiyorum

 

Patent almak demek resmi kurumlara para ödeyerek geliştirdiğiniz herhangi birşeyin kabulünü sağlamaktır. Sizde patent almak istiyorum derseniz farklı devlet kurumlarına belirli ücretler ödeyerek gereken prensipleri sağlayarak patentinizi alabilirsiniz.

 

Patent almak için 3 farklı ücrete tabii tutulacaksınız. Bunlardan birincisi başvuru sürecidir.

 

Başvuru Süreci

 

Başvuru sürecinde öncelikle patentinizin kabul görmesi için başvuracağınız alanda uzman bir patent vekilinin de yanınızda bulunması gerekir. Uzman patent vekili olduğu takdirde 25 TL ücret ödeyerek artık tam anlamıyla patent almak istiyorum diyebilirsiniz. Başvuru sürecinde buluşunuz hakkında açıklayıcı bir yazıyı patent vekiliniz yazarak size gönderir. Sizde gerekli ekleme veya açıklamaya yaparak böylelikle patent vekilinizde birlikle patent tarifnamenizi hazırlamış olursunuz. Daha sonrasında başvuru dilekçesi doldurularak gerekli olan ücret Türkiye Patent Enstitüsü’ne ödenir. Kabul gördükten sonrası patent almak istiyorum diyen müşteri 15 aylık resmi araştırma ücretlerini ödedikten sonra araştırma talebi yapabilir.

 

İnceleme Talepleri

 

Birinci, ikinci ve üçüncü olmak üzere 3 tane inceleme talebi vardır. Bende patent almak istiyorum diyorsanız bu inceleme taleplerinin ücreti ödenip gerekli araştırmalar yapılarak kabul gördüğünüz takdirde patentiniz alabilirsiniz.