Patent Almak

 

Uzun süredir yerli olarak Türkiye’de ikamet eden şahıs firmaları ya da ticari firmaların meydana getirdiği buluşların korunması amacı ile patent almak gerekmektedir. Alınacak olan bu patent işleminin onaylanma mercii Türkiye Patent Enstitüsüdür.

 

Patent başvuru işlemleri öncesinde, hem ulusal hem de uluslararası alanda patent almak istenen buluşun patent sorgulamasının mutlaka yapılması gerekir. Yapılan bu sorgulama sonucuna göre, başvurunun yapılıp yapılamayacağına karar verilir. Patent danışmanlığı hizmeti veren firmamız, patent almak için gerekli olan bütün işlemleri eksiksiz olarak yerine getirmektedir. Bu anlamda da patent başvuru süreci hızlandırılmaktadır.

 

PATENT ALMAK İÇİN NEREYE NASIL BAŞVURU YAPILIR?

 

Patent almak için yapılması gereken patent taraması firma vekil mühendislerimiz tarafından yapıldıktan sonra başvuruya karar verilerek gereken belgelerin hazırlanması işlemlerine geçilir. Bunun için buluşu tarif eden tarifname, mühendis vekile verilen vekâletname örneği, kimlik bilgileri ve buluş bilgileri hazırlanır ve TPE ‘ne patent almak amacı ile gerekli başvuru kısa sürede yapılır. Yapılan başvurunun TPE mühendis uzmanları tarafından incelenmesi ve onaylanması 14 aylık bir süreyi bulabilmektedir. İşlemin sonucu, vekil atanan kişiye bildirilir.