Patent Çeşitleri

 

Belli incelemeler sonucunda buluş olarak kabul görerek, ilgili kurum tarafından belgelendirilen işlemlere patent işlemleri adı verilmektedir.

 

Patent işlemleri, belli incelemelere dayanarak farklı çeşitlere ayrılmaktadır. Patent çeşitleri;

 

– İnceleme İşlemleri ile Patent Çeşitleri

 

– İnceleme İşlemleri Yapılmadan Patent Çeşitleri

 

– Faydalı Model Sayılan Patent Çeşitleri

 

İnceleme İşlemleri İle Patent Nedir?

 

Adından da anlaşılabileceği gibi, belli araştırma ve incelemeler sonucunda verilen bir rapora dayandırılan işlemlerdir. İncelemeli patent çeşitleri işlemlerinde belge geçerlilik süresi 20 yıl olarak kabul görmektedir. Bu süre, marka tescil işlemleri gibi uzatılamaz.

 

İnceleme İşlemleri Yapılmadan Patent Nedir?

 

Bu patent işlemine son çıkan kanun ile birlikte artık rapor verilememektedir. Fakat, buluşa sahip olan kişiye 7 yıl patent raporu sağlayan bir sistemdir. Süre bitimine yakın yapılacak müracaat ile birlikte süre uzatılabilir. 10 Ocak 2017 yılından itibaren incelemesiz patent raporu verilmemektedir.

 

Faydalı Model Sayılan Patent Nedir?

 

Diğer iki patent çeşidine göre hem daha az masraflı hem de kısa sürede verilebilen, kolay bir patent işlemidir. 10 yıllık bir patent koruma hakkına sahiptir. Genellikle herhangi bir araştırma ya da rapor mevcut değildir. Fakat istenirse, gerekli incelemeler ve araştırma işlemleri yapılabilmektedir.