Patent Hukuku

Patent hukuku buluşun kime ait olduğunu bilmek ve haklara saygı duymaktır. O buluşun hiç bir zaman hiç bir yerde kullanılamamasıdır. Bunlar anlaşmadan doğan haklardır.

 

Buluşlar üzerindeki hakların korunmasını sağlayan belgeye patent adı verilmektedir. Patent verilen bir buluşun kanunlara göre korunması ise garanti altına alınmıştır. Patent verilen bir buluşun korunması KHK/551 hükmünce sabit ve kesin olarak korunmaktadır. Patent ile buluşun kime ait olduğu tescillenir ve artık değişmez. Kanunlarla korunur. Bunun akabinde bir de patentle tescillenmemiş buluşlar vardır ki eğer buluşunuzun patentini alamadıysanız kanunlar hükmünce korunamadığı için bir başkası tarafından sahiplenilebilir.

 

PATENT İSTERKEN ŞARTLAR NELERDİR?

 

Patent isteme hakkı patent hukuku şartlarınca göre buluşu yapana aittir. Bu konudaki gözlemi ise kanunlarca çalışmaları netleştirilmiş olan TPE( Türk Patent Enstitüsü) yapar. Aynı zamanda patent isteme hakkı devredilebilir. Yani buluşu siz yapsanız bile bunu bir başkasına devredebilirsiniz. Buluş birden fazla kişiye ait olabilir. Başvuru müşterek yapılır ve müşterek patent verilir.

 

BULUŞUNUZUN PATENT ALABİLMESİ İÇİN ŞARTLAR

 

Bir buluşun patent alabilmesi için Türk patent hukuku kurallarına göre öncelikle yeni olması gerekmektedir. Üst seviye, tekniği aşan bir buluş olması lazım. Son olarak da sanayide kullanılamayan yani ülke ekonomisine doğrudan katkı sağlamayan buluşlara patent verilmemektedir. Bu şartlar sağlanırsa patent hukuku gereğince buluşunuzun patentini alabilirsiniz.