Patent İsimleri

 

Günümüzde birçok insan hayatı kolaylaştıracak yeni buluşlar ortaya çıkartıyor. Bazen hayatımızda oldukça büyük bir yere sahip olan bu buluşlar sahipleri tarafından korumaya alınıyor. Bu koruma kopya korumasıdır.

Yani kendi fikrini başkası almasın diye korumaya alınıyor. Bu koruma ise patent olarak karşımıza çıkıyor.  Patent isimleri patent sahibi dışında kullanılamıyor. Bu da o kişinin ürününü korumaya alıyor. Eğer sizin de bir paten almak istediğiniz ürününüz var ise öncelikle paten başvurusu belgesi doldurmalısınız.

 

Peki  Patent Nasıl Alınır?

 

Paten üç aşamadan oluşuyor:  Başvuru, Araştırma, İnceleme

Öncelikle patent isimleri almak isteyen kişi paten için başvuru yapar. Daha sonra başvurusu kabul edilen kişi bir araştırma sürecine girerek gözden geçirilir. Eğer bir sorun yoksa patent isimleri almak isteyen kişiye bir belge gönderilir ve son halkaya, yani inceleme aşamasına geçer. Bu aşamada ürün sahibinin, patent isimleri almak istediği ürün incelenir ve bir rapor oluşturulur. Rapor olumlu çıkarsa patent isimleri almak isteyen kişi, patent ücretini öder ve böylelikle ürününe patent almış olur.