Patent ve Faydalı Model

Patent ve faydalı model konusunda uzman ekibimiz ile yurt içi ve yurt dışı araştırmalar yaparak ürünlerin dizaynları, buluşlar ve geliştirilmeleri ile ilgili teknik destek sağlamaktayız.

 

Faydalı model dünyada yeni olan ve sanayiye uygulanan buluşların sahiplerine 10 yıl süre ile bu buluşun konusu olan ürünü üretme ve satma hakkı verir. Faydalı model belgesi işlemleri patent verilmesine oranla daha az masraflı ve daha az zaman alıcıdır. İşlemelerin basit ve ucuz olması orta ölçekli ve küçük işletmeleri teşvik etmek içindir. Yeni buluşları korumak için verilen belge ile patent arasında inceleme, belgelendirme ve değerlendirme açısından farklar bulunur. Patent ve faydalı model birbirinden koruma süresi bakımından farklılık göstermektedir.

 

Patent ve Faydalı model başvurusu evrakları;

 

-Başvuru dilekçesi
-Buluşu açıklayan tarifname
-Korunması istenen buluşun unsur yahut unsurları
-Tarifname
-Buluşu anlatan özet
-Başvuru ücreti ödendiğini gösteren belge

 

Hizmetlerimiz

 

Patent ve faydalı model tescili başvurusundan önce dökümanları hazırlamanız da uzmanlık ve tecrübemizle yanınızdayız. Uzmanlık isteyen faydalı model başvurusundan ve sonraki her aşamadaki itina ile işlemleriniz izlenmektedir. Patent ve faydalı model işleminde korumanın devam etmesi için son başvuru tarihi ve yıllık koruma ücretleri takip edilmelidir.