Patent ve Telif Hakkı

Telif hakları, eserlerin aleniyet kazanmaları ve ölüm süreçlerinden sonraki 70 yıl süresince, telif hakları kanunu çerçevesinde patent ve telif hakkı dahilinde değer görmektedir.

 

Türk Patent Enstitüsü, patent ve telif hakları kanunları kapsamında; bir kişi yahut kişilerin her türlü fikri emeğinin ürünü olan bilgi, sanat eseri, düşünce ve ürünlerin, izinsiz kullanımını engelleyen, kopyalanması- çoğaltılması gibi durumlarda yasal haklılıkları sağlayan hukuki değerler bütününe ”telif hakları” denilmektedir.

 

Yasal patent ve telif hakkı başvurusu, firmamız tarafında sorgulama ve başvuru esasları ile yapılmaktadır. Orjinal ve tüm hakların kullanımının sizde olduğunu gösteren,”c” harfi daire içerisinde sembolize edilerek, patent ve telif hakkı korunduğunu belirtmektedir.

 

Telif Hakkı Nasıl Alınır?

 

Sadece bir sanat eseri değil, orjinal olan tüm düşünce ve fikirleriniz patent ve telif hakkı başvuru işlemleri ile korumaya alınmaktadır. Kitap yayını gibi, eserlerin yayınlandığı ve aleniyet kazandığı ilk andan itibaren patent ve telif hakkı korumaya alınır. Kişi ayrıca isteğe bağlı olarak patent ve telif hakkı almak isterse, noterce düzenlenen hak sahipliği belgeleri ile Telif Hakları Genel Müdürlüğü’ne telif başvurusu yaparak alabilir.