Patentli İsimler

Patentli isimler, ismin kullanım hakkını tamamen patentin verildiği kişiye vermektedir. Bir markanın isim sahibi olunabileceği gibi, bir ürünün veya bir sitenin de isminin patenti alınabilir. Bu sayede patentli isimler sahibine geniş yetkiler sağlamaktadır.

 

Patent sahibinin bilgisi dışında, patenti alınan isim kullanılamaz. Kullanıldığı zaman ise cezai işlem uygulanmaktadır. Bir markanın veya bir ürün isminin patentini alarak patentli isimler kategorisine o ismi koymak için, önceden Türkiye ve Dünya’da kullanılmamış bir isim olması gerekmektedir. Bu da yapılan kapsamlı araştırma sonucunda belirlenmektedir. Bu aşamada firma olarak tüm patentli isimler arasında geniş araştırmalar yaparak, alacağınız ismin patentinin daha önce kullanılıp kullanılmadığına bakarak başvuru işleminizi ondan sonra gerçekleştiriyoruz.

 

BİR İSME PATENT NASIL ALINIR?

 

Tamamen yeni olan ve başkası tarafından kullanılmamış olan patentli isimler kategorisine, kendi buluşunuzun da patentinin girmesi için yapılması gereken tüm işlemler eksiksiz olarak firmamız tarafından yapılmaktadır. İsim sahibinden alınacak olan vekaletle gerçekleştirilecek olan başvuru için tüm evraklar önceden eksiksiz olarak hazırlanır ve TPE’ne başvuru yapılır. Başvuru sonucu ise 12 – 14 ay arasında sonuçlandırılır.