Tasarım Patenti

Türkiye Patent Enstitüsü’ne dosyalanarak tasarım patenti başvurunuz gönderilmektedir. Bu başvuru için gereken her türlü belge, bizim tarafımızdan hazırlanmaktadır. Hazırladığımız belgeler onayınıza sunulduktan sonra, TPE’ne verilmek üzere dosyalanmaktadır.

 

Özgün bir tasarıma sahip olan herhangi bir ürünün bir parçası veya tamamının estetik özelliklerinin ve görsel bir algıya sebep olan bütün özelliklerinin tanımlanması işlemine tasarım patenti denilmektedir. Bu patentin oluşturulmasının amacı, başka kişiler tarafından ürünle ilgili yapılabilecek her türlü işlemin önlenmesidir. Endüstriyel tasarım patenti de denilen tasarım patenti, tasarımım tescili anlamına gelmektedir. Tasarlanan ürünün tüm resimleri ve bilgileri, uzman ekiplerimizce incelendikten sonra aynı gün içerisinde
Türkiye Patent Enstitüsü’ne dosyalanarak tasarım patenti başvurunuz gönderilmektedir.

 

 

TASARIM PATENTİ NEDEN ALINIR?

 

Endüstriyel tasarım patenti, tasarımı yapılan ürünün her türlü özelliğinin koruma altına alınması için yapılmaktadır. Başka ülkelerden veya Türkiye’den herhangi biri size tescillenen ürünü kullanarak herhangi bir haksız kazanç sağlayamamaktadır. Bu koruma, başvuru tarihinden sonraki 25 yılı kapsamaktadır. Tasarım patenti sadece tescil yapılan ülkede koruma sağlamaktadır. Türkiye’de tescili yapılan tasarım patenti, sadece Türkiye’de geçerlidir.