Tasarım Tescil Belgesi

Teknolojinin gelişmesi ile ticari rekabetin arttığı son zamanlarda, tüm rakipler müşteri memnuniyetini sağlamak için reklamlarda sunulan ürünlerin tasarım ve markaları ile dikkat çekmelerini sağlamaktadır. Bunu yapabilmesi içinde tasarım tescil belgesi alması gerekmektedir.

 

Bu belge, tescil edilen ürünün insan duyuları ile algılanabilen her türlü özelliklerinin korunması anlamına gelmektedir. Tasarım tescil belgesi, endüstriyel tasarım belgesi olarak da bilinmektedir. Tasarımın sanayiye uygulanması aşamasında endüstriyel tasarım ön plana çıkar.

 

TASARIM TESCİLİ BELGESİ NASIL ALINIR?

 

Tasarım tescil belgesi verilmesini onaylayan kurum Türk Patent Enstitüsü’dür. Yurt içi veya yurt dışından yapılabilecek her türlü başvuru TPE’ne ve TPE’sü tarafından yetkili kılınan makama yapılmaktadır. Tescili yapılmış olan tasarımın sahibine tasarım tescil belgesi verilmektedir. Koruma süresi başvuru tarihinden itibaren 5 yıl olarak verilmektedir. Bu süre her 5 yılda yapılan yenileme ile 25 yıla kadar uzayabilmektedir. Verilen tasarım tescil belgesi sonrasında tasarımın hakkı tamamı ile tasarımcıya geçmektedir. Tasarımın kullanılası ile ilgili tüm hak ve yetkileri tasarımcıya aittir.