Tescil Nedir

Marka ne anlama gelir, Tescil nedir? Tescil bir ürünün kendinize ait olduğunu belgelemek anlamına gelir. Bunu yaptığınız takdirde o ürün üzerinden kimse ticari bir gelir sağlayamaz, hak sahipliği iddia edemez. Tescil nedir sorusunu böyle özetlemek mümkün.

 

Bunun yanı sıra ürünün logosunu kimse sizden habersiz her hangi bir organda yayamaz, gösteremez ve çoğaltamaz. Bu özellikleri içinde barındıran işlemlerin tümüne verilen genel ad tescildir. Bu işlem tescil ettirmek, patentini almak adlarıyla anılır. Tescil ettirdiğiniz markanıza dair elinizdeki belgelerle her türlü hak iddia edebilirsiniz. Markanıza zarar veren kişilere hukuki yollardan yaptırım uygulayabilirsiniz.

 

Günümüzde tescil ettirmenin önemi daha da artmıştır. Artık yalnızca dünya çapı markalar değil, yeni üretime başlayan markalar da ilk olarak isim tescil konusunda başvurular yaparak yollarına başlamaktadırlar.

 

Marka tescili nasıl alınır?

 

Tescil nedir sorusunun ardından marka tescili nasıl yapılmaktadır sorusu geliyor. Öncelikle markanın ön araştırması ve raporlaması yapılır. Yani bu markadan dünyada tescil edilmiş bir benzer marka bulunmakta mıdır diye araştırılır. Ardından ise marka başvurusu yapılır. Bu başvuru Türk Patent Enstitüsü tarafından 556.sayılı KHK’nın ilgili maddelerine göre detaylı olarak irdelenir. Ardından ise 3 ay süresince markanın onaylanıp onaylanmamasına karar verilir. Böylelikle tescil nedir ve marka tescili nasıl yapılır sorularına yanıt vermiş olduk.