Tescilli Marka İşareti

Kurumsal kimlik kazandıran ve markanızı orjinallikle temsil eden işaret sistemine marka tescil işaretleri denilir. Hukuki dil gerekçelerinden, tescilli marka işareti, patent belgesi, tüm haklarının korunduğuna dair imareler çeşitli sembollerle belirtilmektedir.

 

Bir ürün yahut malı benzerlerinden ayırmaya yarayan, unsur veya özellik anlamına gelmektedir. Uluslararası hukuki dilde ”Trade Mark” kelimeleriyle TM kısaltması ile belirtilmektedir. Ticari marka anlamına gelen TM sembolü, şahıslara değil endüstri ve şirketlere verilen tescilli marka işareti olarak belirtilmektedir.

 

Türk Patent Enstitüsü tarafından verilen tescilli marka işareti ® daire içinde R harfi olarak tanımlanmaktadır. Türkiye’de tescilli marka işareti, markanın veya logonun yanına eklenerek yazılmaktadır. Bir ürünün ya da verilen hizmetin, üretici şahıs ya da firmaya ait olduğunu, tescilli marka işareti ® logosu göstermektedir.

 

Tescilli Marka İşareti Ne anlama Gelir?

 

TPE Kurumu tarafından verilen patent belgesi ve marka tescili ile sunulan ”R” logosu; ”Register” kelimesi olarak tanımlanmaktadır. Uluslararası anlamda kullanılan tescilli marka işareti ”kayıtlı” kaydedilmiş, resmi olarak kayıt yapılmış anlamını taşımaktadır. Ürünün tüm haklarının, üretici firmada olduğunu nitelemektedir.