Tescilli Markalar Listesi

Marka, hizmet ya da ürünlerin diğerlerinden ayrılmasını sağlayan ya da farklı kurum ve kuruluşlardan ayrılmasını sağlayan işaretlerdir. Marka tescili de bu nedenle önemlidir. Türkiye içerisinde tescilli markalar listesi içerisinde her sektörden binlerce farklı kurum ve kuruluş yer almaktadır.

 

Tescilli markalar listesi içerisinde yer almak için Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvuru yapmanız gerekir. Bu başvurular da TPE (Türk Patent Enstitüsü) tarafından 10 ile 12 ay arasında cevaplanır ve onay gelirse markanız tescillenir. Bu sayede de tescilli markalar listesi içerisindeki yerinizi almış olursunuz.

 

Marka Sorgulama ile Tescil Süreci

 

Tescilli markalar listesi içerisindeki yerinizi TPE’nin uzmanları tarafından başvuru yaptığınız ürünün incelenmesinin ardından alabilirsiniz. Uzmanlar ilk olarak daha önce tescil almış ürünlerle ürününüzü karşılaştırır. Eğer ki daha önceden tescillenmiş bir marka yüzünden başvurunuzun reddedilmesinin istemiyorsanız tescilli markalar listesi içerisinde bulunan ürünlere marka sorgulayarak göz atmanız gerekir. Bu sayede ürününüzün daha önceden tescillenmiş ürünlerle benzerliğini ölçebilirsiniz. Buna ek olarak ürününüzün reddedilmesi durumunda haklı bulduğunuz gerekçenizle birlikte itiraz edebilirsiniz.