İso Belgesi

 

iso belgesi nedir? iso belgesi uluslararası standart teşkilatının ingilizcesi olan international Organization for Standardization kelimelerinin kısaltması olan iso kelimesinden oluşmaktadır. Uluslararası Standartlar Teşkilatı yani iso ya üyel olan ülkelerin sayısı günümüzde yaklaşık 170’i bulmuştur. iso bir standart belgesidir ve iso’nun geçmişi 1946 yılına kadar gitmektedir.

 

 

 

iso Fransa’nın nehir kenarı kenti olan Cenevre’de uluslararası kurulan bir teşkilattır.iso standartının kapsama alanı elektrik mühendisliği ve elektronik mühendisliğinin dışında kalan diğer tüm dallar girmektedir. iso bilimsel standartları belirlemek için kendi iç yapısında teşkilatlanmıştır ve kısa adı is olan uluslararası standart komisyonu kurmuştur. iso teknolojik ihtiyaçlardan ötürü her 5 yılda bir iso standartlarını yenilemektedir. İşte bu tüm aşamalardan geçildikten sonra iso belgesi tedariği sağlanmaktadır.

 

 

iso Belgesi nasıl alınır

 

iso Belgesi nasıl alınır iso Belgesi almak için neler gerekir gibi soruları kısaca açıklayalım. Öncelikle iso Belgesi nasıl alınır sorusundan önce iso Belgesi ile ilgili alacağınız belgenin ne olduğunu ve hangilerine ihtiyacınız olduğunu kararlaştırmalısınız. Kararınızın ardından atacağınız ilk adım Kalite Yönetim Sistemi Kurmak olacaktır. Daha sonra bu Kalite Yönetim Sistemini firmanıza eksiksiz olarak uygulamalısınız. Üçüncü aşama olarak iso 9001 Standartlarına kapsamın da Denetim ve Belgelendirme hizmeti veren kuruluşlardan birine yapmış olduğunuz Kalite Yönetim Sistemini denetleterek iso 9001 Belgesini temin edebilirsiniz.  iso Belgesi Almak için fazla bir bilginiz yoksa Danışmanlık firmalarından bilgi almalısınız. Danışmanlık firmaları üç ya da dört aylık bir süre zarfında ilk adım olan Kalite Yönetim Sistemi Kurmak için birkaç aşama hazırlar. Bu aşamalar sonunda işletmenizde Danışmanlık firmaları tarafından Kalite Yönetim Sistemi Dokümanları oluşturularak yazılı olarak uygulamalar ve kayıtlar oluşturmaktadırlar. iso Belgesi nasıl alınır konusuna da açıklık getirmiş olduk.

 

 

iso Belgesi Faydaları

 

iso Belgesi Faydaları birçok sebeple sıralana bilir. iso Belgesi Faydaları olarak öncelikle müşterinin üretici firmaya olan güveni olarak söyleyebiliriz. Neredeyse bütün firmalar iş yapacağı üreticiden iso belgesi istemektedir. iso Belgesi Faydaları bununla sınırlı değildir. Bu belge sizlerin kalitenizi göstermektedir.

 

iso Belgesi Faydalarını kısaca sıralarsak;

 

a)    Firmanın imajı, kalitesini gösterir

b)    İç piyasa ve Dış piyasada tanınma ve genişleme

c)    Müşteri artışı sağlar.

d)    Tedarikçi ve aracı firmaların tercihi olmanızı sağlar.

e)    Sistematikleşme, Maliyetlerin azalması, Tutarlılık ve Devamlılık, Üretim hatalarında azalma,

f)    Misyon ve Vizyon hedeflerinizde emin adımlarla ilerleme

g)    Rakiplerinize karşı daha güvenilir ve tercih edilir olmanızı sağlar.

 

 

iso Belgesi kimler almalıdır

 

iso Belgesi kimler almalıdır sorusuna kısaca cevap verirsek üretim yapan ya da hizmet sektöründe olan firmaların tümünün almaları gerekmektedir diye biliriz. iso Belgesi Kimler Almalı ve Neden almalıdır. Bir yandan üretimin karşılığı olan tüketim, bir yandan verilen hizmetin karşılığı olan alınan hizmet bu döngü herkes için geçerlidir. İnsanoğlu çalışarak kazanı ve tüketir. Üretirken ya da hizmet verirken kazanmak istiyorsanız tercih edilmeniz gerekmektedir. Bu tercih için kaliteli ve güvenilir olmanız gerekmektedir. Aynı şeyler tüketirken de karşımıza çıkıyor alacağınız ürün ya da hizmetten emin olabilmek için iso belgesi olup olmadığını sorgulamakta kalıyorsunuz. iso Belgesi için öncelikle şunu söylemeliyiz Para ile satılan değil Prosedürler ile Hak edilen bir belgedir. iso Belgesi kimler almalıdır derken aslında kimler almaya hak kazanır ve neden almalıdır asıl sorudur. Hizmette veya üretim konusunda söz sahibi olmak rakiplerinizi geride bırakmak ve tercih edilen olmak istiyorsanız iso belgesi kimler almalıdır sorusuna cevap olarak kendinizi görebilirsiniz.

 

 

iso Belgesi

 

Tüm sektör ile ilgili Standartlar bulunmakta olup bu standartlar doğrultusunda Kalite ve Belge bulunmakta bunların neredeyse tamamı iso 9001 Belgesi ile bağlantılı olmakta ve altında bulunmaktadır. iso Belgesi demek üretim ve hizmette kalite demek olduğundan, yaşam standartlarının da daha kaliteli olması demektir. iso Belgesi İş ve yaşamın olduğu her yerde ihtiyaç olan bir belgedir. İnsan hayatı içinde yer alan her şey belli kurallar çerçevesinde ilerlediği için bir standartta ihtiyaç duyulmaktadır. Gelişen dünya ile iso Belgelendirme sistemi her geçen gün yeniliklerle karşımıza çıkmaktadır. iso Belgesi aynı zaman eşit bir yaşam güvencesini de sunmaktadır. iso Belgesi olmadan güven ve sağlıktan bahsetmek mümkün değildir.

 

 

iso Belgesi nedir

 

iso Belgesi nedir? iso Belgesi üretim ya da hizmet veren firma, kurum veya kuruluşun belli prosedürler çerçevesi içerisinde kalıp insanlara karşı profesyonel olarak sunmuş olduğu ürün ya da hizmetin karşılığında almaya hak kazandığı bir belgedir. iso Belgesi nedir? iso Belgesi Neden Alınır? iso Belgesi ne işe yarar? Gibi soruların tamamına KALİTE demek kesinlikle doğru olur. iso Belgesi nedir? sorusunun tam karşılığıdır.

 

 

iso Belgesi nasıl alınır

 

iso Belgesi nasıl alınır? Öncelikle iso Belgesinin herhangi bir yerden ücret karşılığı rahatlıkla alınan bir belge olmadığını söylemek gerekir. iso Belgesi nasıl alınır tamamen insanlar arasında firmaların yanlış tabir etmesiyle kalıplaşmış bir kelimedir. iso Belgesi Nasıl Alınır yerine iso Belgesi Almaya nasıl hak kazanırız ya da iso Belgesi Alma Hakkını neler yaparak kazanabiliriz desek daha doğru olur. Çünkü iso Belgesi almak için belli başlı prosedürler ve şartlar bulunmaktadır. Bu şartları yerine getirmeden iso belgesi almanız mümkün değildir. İnsanlar arasında iso Belgesi nasıl alınır? iso Belgesini kimler veriyor? iso Belgesi Ne kadar? Uygun iso Belgesi Alma gibi kelimeler oldukça fazla kullanıldığından dolayı iso Belgesinin hak edilen bir belge olduğunu maalesef çoğu insan bilmemektedir. iso Belgesi Danışmanlık firmalarından destek alınmadan hak edilmesi zordur. Danışmanlık firmalarının hazırladığı Kalite Yönetim Sistemi, Dokümantasyonlar gibi prosedürleri uygulanıp daha sonra denetim ile hak kazana bilirsiniz.