Ohsas 18001 Belgesi

 

 

OHSAS 18001 Yönetim Sistemi’ de tüm yönetim sistemleri gibi kapsadığı konu çerçevesinde insanı ve yaşamı ilgilendirmekte olup bu durumu tehdit edecek unsurları ortadan kaldırıp daha iyi olması amaçlanmıştır. OHSAS 18001 Yönetim Sistemi bilim, teknoloji ve yaşamla beraber gelişmekte olan ve yeniliklerin şekillendirdiği dünyamızın baş aktörleri olan işçileri düşünür.

 

 

İşçilerin sağlığını, yaşamını, haklarını ve işçileri tehdit eden bütün iş tehlikelerine karşı korumayı amaçlayan bir yönetim sistemidir.OHSAS 18001 Yönetim Sistemi işçilerin korunmasını esas almasında ve işçileri tehdit edecek tehlikelerin önüne geçebilmek için öncelik olarak işçilerin eğitimi, işçilerin bilinçlendirilmesi, çalıştığı firma, işletme ve kuruluşlarda sorumlulukları hakkında bilinçli ve eğitimli olmaları,  çalıştığı ortamda ki tehlike unsurları, riskleri, Acil durum eylem planlarını yaparak İş kazaları minimuma indirerek yaşanabilecek kazalardan en asgari şekilde kurtulmayı hedefleyen yönetim sistemidir. OHSAS 18001 Yönetim Sistemi aynı zamanda üretimi de esas alarak işçiyi koruduğu gibi işyerini de korur buna esas olarak üretime olan engelleri kaldırarak verimliği artırmayı firma üzerinde ki güvenini ve prestijini de korumuş sayılır. OHSAS 18001 Yönetim Sistemi İş Sağlığını ve Güvenliğini esas aldığı için,  ISO 9001 gibi bütün kalite ve yönetim sistemleriyle bağlantılı bir şekilde etkileşimli olabilmektedir.OHSAS Belgesi, mesleki sağlık ve güvenlik (ohs) yönetim sistemi için bir çerçevedir. OHSAS Belgesi, iş sağlığı ve güvenliği yönetimi için en iyi kriterdir. OHSAS Belgesi erişin personel refahına öncelik vererek, müşteri memnuniyetini artırın ve şirketinize tercih edilen tedarikçi statüsü verin.

 

 

OHSAS 18001 Belgesi nedir

 

 

OHSAS 18001 Belgesi nedir? OHSAS 18001 Belgesi Ulusal ve Uluslararası kabul görmüş sağlık,mesleki ve güvenlik yönetim sistemi standardı sonrasında herhangi olumsuz bir unsur bulunmayarak alınan yeterlilik belgesidir. OHSAS 18001 standardı ISO 14001 ve ISO 9001 yapısına dayanmaktadır. OHSAS 18001 belgesi nedir? OHSAS 18001 belgesi almak için bir organizasyon ile OHSAS 18001 standardının gerekliliklerine uygun bir sağlık ve güvenlik yönetim sistemine sahip olması gerekir.OHSAS 18001 belgesi nedir? Standart ayrıca, bir şirketin, güvenli bir vicdani organizasyon olmasını sağlamak için uygun sağlık ve güvenlik politikalarına, prosedürlerine ve protokollerine sahip olmasını şart koşar.

OHSAS 18001 Belgesi nasıl alınır

 

OHSAS 18001 Belgesi nasıl alınır? Belge alma işlemini sizler için kolaylaştırdık. Başvuru talebiniz bizlere ulaştıktan sonra, firma olarak belirlediğimiz prosedürleri izleyeceksiniz sizlere ve firmanıza çizdiğimiz rota ile beraber müşteri yöneticisi atayacağız.OHSAS 18001 Belgesi nasıl alınır? İlk olarak boşluk analizi;
Bu analiz firmanın isteğine bağlı asıl analiz öncesi bir ön analiz hizmetidir. Firmada mevcut olan İş Güvenliği konusunda eksikleri tespit etmek amaçlıdır.  OHSAS 18001 Belgesi nasıl alınır? İkinci olarak resmi değerlendirme;Firma için gerekli olan OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili prosedürleri aynı zamanda son kontrollerini yapıp iyileştirilmiş olup olmadığını inceleyerek değerlendirme yapıp gözden geçirmekteyiz. Bu analiz sonrası sizlere eksikleri bildirip kaynağında iyileştirme yapmanızı önermekteyiz. Bütün eksikler giderilip firmanızdaki kontrollerin ve prosedürlerin uygulanması daha sonra belgelendirme için işi gözleyerek kontrollerini sağlamaktayız. OHSAS 18001 Belgesi nasıl alınır? Son olarak Belgelendirme;Değerlendirmeyi resmi olarak tamamladığınızda, OHSAS 18001 belgesini almış olacaksınız. Belgenizin 3 yıl geçerliliği olacaktır. Müşteri temsilcimiz bu işlemler tamamlanana kadar sizlerle devamlı irtibat halinde olacak ve ziyaretler yaparak kontrol sağlayacaktır.

 

 

 

OHSAS 18001 Belgesi Faydaları

 

OHSAS 18001 Belgesi Faydaları firmanın kalitesini güvenliliğini aynı zamanda insana ve çevreye verdiği değeri gösterir. Bu durumla beraber müşteriler ve çalışanlar tarafından saygı gören bir firma imajı ile olumlu bir kimlik kazanır.OHSAS 18001 Belgesi Faydaları firmanın Maddi ve Manevi kayıpların önüne geçer veya en aza indirmeyi sağlar.OHSAS 18001 Belgesi Faydaları firmanın müşteriler tarafından tercih edilmesine yardımcı olur.OHSAS 18001 Belgesi Faydaları firmanın piyasada bulunan rakiplerine karşı rekabetçi ortamda söz sahibi olmasını sağlar.

 

 

 

OHSAS 18001 Belgesi kimler almalıdır

 

OHSAS 18001 Belgesi kimler almalıdır? Sektörde müşterilerinin tercihi olmak isteyen ve rakiplerine göre daha fazla güven vermek isteyen tüm firmalar almalıdır.OHSAS 18001 Belgesi kimler almalıdır? İşçinin ve müşteri kitlesini iş ortamında her türlü tehlikeden korumak gerekir bu gereklilikleri yerine getirmek zorunda olan tüm firmaların alması gerekir.OHSAS 18001 Belgesi kimler almalıdır? OHSAS 18001 Belgesi alan firmalar müşterilerine, işçilerine ve çevreye güven vermekte ve maddi ve manevi kayıpları en aza indirmektedir. Genel olarak tehlike oluşması ihtimali olan tüm firma ve sektörün öncelikle sahip olması gereken bir belgedir.